Home Pel mel Kultura Mladí Číňané se prostřednictvím projektu »Procházka městem« znovu setkávají s historií

Mladí Číňané se prostřednictvím projektu »Procházka městem« znovu setkávají s historií

Lidé při návštěvě Kchaj-fengského muzea v Kchaj-fengu ve středočínské provincii Che-nan, 9. srpna 2023. FOTO - Xinhua/Lu Peng

O letních prázdninách se do Kchaj-fengu ve středočínské provincii Che-nan sjela vlna elegantně oblečených mladých lidí, aby si prohlédli město, které bylo starobylým hlavním městem osmi dynastií, prostřednictvím stylové »Procházky městem«.

Na různých platformách sociálních médií dychtivě sdíleli nové postřehy a zážitky z cest a přidávali nové úrovně poznání bohaté tapiserie města.

»Procházka městem« neboli putování městskou krajinou znamená volnou a nenáročnou vycházku po městských ulicích bez vyčerpávajících programů a těžkopádných zavazadel. Tato pohodlná forma putování se stala převládajícím trendem mezi mladými lidmi v Číně a nabízí jim možnost důvěrně poznat městskou kulturu a místní tradice.

Historické kořeny města Kchaj-feng, které leží ve východní části provincie Che-nan na jižním břehu Žluté řeky, sahají přes dvě tisíciletí.

»Kchaj-feng je jedním z prvořadých čínských historických a kulturních měst, které se pyšní hluboce zakořeněným kulturním dědictvím. Je ideálním místem pro neuspěchané poznávání, které vybízí návštěvníky k tomu, aby se vydali do náruče Kchaj-fengu v poklidném tempu,« uvedl Wej Pe-š‘, vedoucí městského úřadu pro kulturu, rozhlas, film a cestovní ruch.

Poté, co si vychutnáte rušnou atmosféru obchodní čtvrti Ku-lou, čeká vás pohoda na ulici Šen-čchang-čou, kde modré cihly, šedé dlaždice a kamenné chodníky tvoří estetické panorama.

Na severním okraji ulice se nachází knihkupectví »Paprsek světla«, které vřele vítá milovníky knih svou eklektickou sbírkou a podmanivou aurou s kaligrafií, obrazy a nápisy.

»Za dynastie Sung (960-1279) se Kchaj-fengu dařilo díky kvetoucí ekonomice a živé kulturní interakci, což vedlo i k rychlému rozvoji knihkupectví,« uvedl Čou Bing, který knihkupectví vede.

»Naším cílem je nabídnout zákazníkům pohled do historické éry a umožnit jim proniknout do bohatého dědictví dynastie Sung,« dodal Čou.

V bloku Fü-sing-fang, kde se nachází ulice Šen-čchang-čou, se nachází více než 10 ulic, 163 nádvoří, šest chráněných kulturních památek a více než 30 historických budov.

»V posledních letech jsme se pustili do revitalizace a přeměnili stárnoucí bloky v soudržné centrum historického a kulturního významu, které integruje každodenní život, práci a cestování,« řekl Sü Wen-čchiang, který pracuje pro chrámovou ulici Siang-kuo ve čtvrti Ku-lou.

»Zchátralým ulicím a uličkám byl díky rekonstrukci vdechnut nový život a otevřela se zde řada knihkupectví, ateliérů, tradičních řemeslných dílen a uměleckých galerií,« řekl Sü.

S přicházejícím večerem se ulice v Kchaj-fengu proměňují v pulsující tržnici s občerstvením, na níž stojí řada spořádaně zaparkovaných nákladních aut. Uprostřed směsice lákavých vůní a živých hovorů prodavačů mohou návštěvníci ochutnávat různé pochutiny a lahůdky.

»Podstata kulturní turistiky v Kchaj-fengu spočívá v hluboké kultuře dynastie Sung. Prostřednictvím produktů kulturní turistiky s různými tématy, včetně architektury, kuchyně a opery, chceme pomoci návštěvníkům získat hlubší porozumění pro historii a dědictví Kchaj-fengu,« uvedl Wej.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here