Home Pel mel Kultura Prestižní filmové ceny César jsou rozdány, bodoval i animovaný film české režisérky

Prestižní filmové ceny César jsou rozdány, bodoval i animovaný film české režisérky

Cenu César za nejlepší film získal v sobotu večer v Paříži Thriller V noci z dvanáctého (La Nuit du 12) režiséra Dominiqua Molla. V pořadí 48. ročník nejvyššího francouzského filmového ocenění se uskutečnil v pařížském koncertním sále Olympia.

Moll byl rovněž oceněn cenou za nejlepší režii a herec Boulie Lanner získal cenu za nejlepší vedlejší roli.

Nejlepší herečkou se stala Virginie Effira za film Znovu Paříž (Revoir Paris). Benoit Magimel obdržel cenu za mužský herecký výkon ve filmu Pacifiction  (Tourment sur les Iles).

Noémie Merlan získala cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za výkon ve filmu Louise Garrela Nevinný (L’Innocent). Garrelleho film zvítězil také v kategorii Nejlepší původní scénář.


Mistři animace

Cenu za nejlepší celovečerní animovaný film získal snímek české režisérky Michaely Pavlatové Moje slunce Mad (Ma famille afgane).  Česko-slovensko-francouzský koprodukční animovaný film z prostředí Afghánistánu, který vznikl na motivy novely Frišta novinářky Petry Procházkové, vypráví o dívce Heleně (alias Herra) z Prahy, která se chce v Kábulu vdát za svého spolužáka Nazira.

V kategorii krátký animovaný film zvítězil snímek Urskiho Đukiće a Emilie Pijar Babiččin sexuální život (La Vie sexuelle de mamie).

Césara za nejlepší vizuální efekty získal snímek Notre-Dame v plamenech (Notre-Dame brule) režiséra Jeana-Jacquese Arnauda o požáru, který vypukl v pařížské katedrále Notre Dame 15. dubna 2019.

Mezi zahraničními filmy zvítězil španělský snímek Bestie (As bestas) režiséra Rodriga Sorogoyena.

Čestného Césara získal americký režisér David Fincher, známý mimo jiné filmy Klub rváčů a Podivuhodný případ Benjamina Buttona.

Na ceremoniálu byly oceněny herečky Milene Demongeau, Gina Lollobrigida a Catherine Spaak a herci Jean-Louis Trintignant a Michel Bouquet a režiséři Michel Deville a Justin Jacquin, kteří zemřeli v uplynulém roce.

Cena César byla založena v roce 1975 Francouzskou akademií umění a filmové techniky na základě iniciativy jejího zakladatele a prvního prezidenta Georgese Cravenna. Je pojmenována po francouzském sochaři Césaru Baldacinim, tvůrci ceny, kterou je podlouhlý bronzový rovnoběžník zdobený ornamentálními a architektonickými detaily (velikost 30 cm, hmotnost 3,7 kg). První slavnostní předání ceny se uskutečnilo 3. dubna 1976 v pařížském Palais des Congrès. Udělovala se ve 13 kategoriích za filmy natočené v roce 1975.

(jb, TASS)

FOTO – Twitter