Proč čínština získává celosvětovou oblibu?

Soutěže v jazykových dovednostech »Čínský most« v řadě zemí jsou důkazem toho, že účastníci z různých jazykových prostředí sebevědomě a s nadšením předvádějí své znalosti čínštiny.

Od 171 škol ve Spojených arabských emirátech, které nabízejí kurzy čínštiny, až po začlenění čínštiny do přijímacích zkoušek na vysoké školy v zemích, jako je Maďarsko, Irsko, Velká Británie a Francie, získává čínština na popularitě po celém světě.

Oficiální údaje ukázaly, že v květnu 2023 více než 180 zemí uskutečňovalo programy výuky čínštiny a 81 zemí začlenilo tento jazyk do svého národního vzdělávacího systému.

Rostoucí nadšení pro čínštinu po celém světě podtrhuje celosvětovou dychtivost využít bohaté příležitosti k růstu, které Čína nabízí, proniknout na její trh a posílit spolupráci s druhou největší ekonomikou světa, která se stala hlavním obchodním partnerem více než 140 zemí a regionů.

Gergely Salat, vedoucí výzkumný pracovník Maďarského institutu mezinárodních vztahů, zdůrazňující roli Číny jako důvěryhodného partnera poskytujícího stále více příležitostí, očekává, že přibude více studentů nadšených pro Čínu a vyberou si čínštinu jako svůj obor.

Znalost čínštiny přitom studentům otevírá nové kariérní cesty. V Rusku vede rostoucí poptávka po odbornících znalých čínštiny k prudkému nárůstu poptávky po učitelích čínštiny. Poptávka po učitelích čínštiny v Rusku se v roce 2022 téměř zečtyřnásobila, ukázala nedávná zpráva Russia Today s odvoláním na údaje z předního ruského portálu Avito Rabota, který nabízí pracovní nabídky. U těchto pozic také výrazně vzrostly platy, uvádí zpráva.

Účastníci soutěže v ovládání čínštiny »Čínský most« v Rangúnu v Myanmaru, 8. června 2024. FOTO – Xinhua/Myo Kyaw Soe

Celosvětové nadšení pro čínštinu navíc zdůraznilo jedinečné kouzlo čínské kultury. Jazyk slouží jako okno, kterým mohou zahraniční studenti proniknout do živoucích aspektů čínské civilizace. Mnoho mladých lidí ze zahraničí se chce učit čínsky z obdivu k čínské kultuře.

Na soutěžích »Čínský most« zaujalo publikum tradiční čínské oblečení, kaligrafie, divadlo, písně a bojová umění. Čínské filmy a televizní seriály si zároveň získaly příznivce po celém světě.

Čínská kultura, která se vyznačuje otevřeností a vstřícností, ztělesňuje takové hodnoty, jako je soulad s přírodou, přátelství a vzájemný respekt. Zápal pro čínský jazyk odráží souznění s těmito ideály.

Josef Leberer, vítěz univerzitní skupiny ve švýcarské soutěži »Čínský most«, ve svém projevu citoval čínské idiomy jako »moře neodmítá žádnou řeku« a »hledat společnou řeč a přitom si ponechat rozdíly«, aby vysvětlil své chápání tématu soutěže »Jeden svět, jedna rodina«.

Leberer uvedl, že v dnešním světě plném různých výzev používá tyto čínské idiomy, aby ilustroval, jak by lidé měli stavět mosty mezi různými kulturami, když čelí rozdílným přístupům.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy