Home Kalendárium Richard Wagner, 210 let: legenda i kontroverzní osobnost

Richard Wagner, 210 let: legenda i kontroverzní osobnost

Lipský rodák Richard Wagner patří mezi největší a nejznámější hudební skladatele všech dob. Narodil se právě před 210 lety a bohužel vše, co dokázal, devalvuje zneužívání jeho díla v období nacismu.

Wagner bývá (ne úplně logicky) spojován s Adolfem Hitlerem z toho důvodu, že Wagnerova snacha Winifred Marjorie Wagner (rozená Williamsová) byla dlouholetou diktárovou osobní přítelkyní. Skladatel se nicméně netajil protižidovskými názory, rovněž bylo jeho dílo jednostranně posuzováno nejen od 30. let minulého století, ale již za doby Německého císařství.

Když však odhlédneme od těchto (někdy neodhlédnutelných) faktů, zůstane nám celá škála nesmrtelných oper doby hudebního romantismu. Rienzi, Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin, Tristan a Isolda, Mistři pěvci norimberští, Prsten Nibelungův či Parsifal jsou klenoty nejen německé, ale i celosvětové historie. Wagner navíc několikrát navštívil i Čechy – především Prahu, kde uvedl některá svá díla. Málo se ví, že založil tradici Hudebních slavností v Bayreuthu (Bayreuther Festspiele), jež si svoji světovou proslulost udržují dodnes.

(mac)

FOTO – wikipedia.org

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here