Home Pel mel Kultura RTVS: Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakubisko

RTVS: Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakubisko

FOTO - Facebook

V pátek 24. února krátce před půlnocí zveřejnila dcera slavného režiséra a herečky Janette Jakubisková na své stránce na sociální síti status s fotografií svého otce na pláži u moře z rodinného archivu. Na dotaz RTVS potvrdila, že její otec Juraj Jakubisko zemřel v Praze ve věku nedožitých 85 let.

Jakubisko se narodil 30. dubna 1938 v Kojšově a zemřel 24. února 2023 v Praze. Z prvního manželství měl dceru Janette a z druhého manželství syna Jorika. Ke konci života prodělal několik infarktů. V roce 2012 mu bylo transplantováno srdce.

Zřejmě nejslavnější slovenský režisér ve světě měl výrazný autorský rukopis, který obdivují filmoví nadšenci i odborníci po celém světě. Často bývá označován za slovenského Felliniho.

Po absolvování Střední umělecko-průmyslové školy v Bratislavě vystudoval pražskou FAMU (1966). V době nástupu nové česko-slovenské filmové vlny natočil během čtyř let tři celovečerní filmy. Expresivním výtvarným projevem zaujal už ve svém debutu Kristové roky (1967) a poté ve filmech Zbehovia a pútnici (1968) a Vtáčkovia, siroty a blázni (1968). V roce 1979 natočil celovečerní film podle předlohy básníka Mikuláše Kováče Postav dom, zasaď strom nebo komedii Nevera po slovensky (1979), následovaly pohádky jako seriál Teta (1987) a později filmová verze Pehavý Max a strašidlá (1987). Ve spolupráci se spisovatelem Petrem Jarošem připravil historický film Tisícročná včela (1983), který spolu s pohádkou Perinbaba (1985) patří ke klenotům slovenské kinematografie. Tisícročná včela zaujala i na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách (1984), kde získala cenu Zlatý Fénix a cenu za nejlepší film na filmovém festivalu v Seville (1984).

Těsně před listopadem 1989 měl premiéru jeho celovečerní film Sedím na konári a je mi dobre, který získal další mezinárodní ocenění a zviditelnil Jakubiskovu tvorbu po celém světě. Svůj čtvrtý celovečerní film Do videnia v pekle, priatelia dokončil až v roce 1990.

Následovaly legendární snímky Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992), Nejasná správa o konci sveta (1997), Post Coitum (2004), historický epos Bathory (2008) a zatím poslední pohádka Perinbaba a dva světy, jejíž očekávaná premiéra bude až po režisérově smrti.

Několik jeho filmů mělo premiéru v STV a koprodukovala je RTVS a později jeho produkční společnost, kterou založil spolu se svou ženou a herečkou Deanou Horváthovou-Jakubiskovou. Film Bathory vynesl Jakubiskovi Českého lva za nejlepší výtvarný počin, snímek se stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 2008.

Jakubisko si za pět desítek let trvající kariéru vysloužil řadu ocenění – titul nejlepší slovenský režisér 20. století či Českého lva za dlouholetý umělecký přínos kinematografii. Zajímavou stopu také zanechal ve výtvarném umění.

(zmk, RTVS)