Šéf kapely Rammstein Till Lindeman oslaví šedesátiny

Německého zpěváka, textaře a básníka Tilla Lindemanna, narozeného 4. ledna 1963, zná svět jako frontmana a textaře metalové skupiny Rammstein. Tato formace, která hraje industriální metal s prvky elektronické hudby, je jednou z nejúspěšnějších německých kapel současnosti. Celosvětově už prodala víc jak 25 milionů desek, její koncerty bývají vyprodané a Lindemann sám se zařadil mezi »50 nejlepších metalových frontmanů všech dob«, které vyhlašuje vydavatelství Roadrunner Records. Objevil se také v menších rolích v několika filmech a vydal několik sbírek poezie. Některé z jeho básní a textů byly vystaveny v galeriích. Lidemann má i svůj vlastní sólový hudební projekt, který nese jeho jméno.

Metalový šansoniér Lindemann v písních méně zpívá a více vypráví. Jeho provokativní texty vyvolávají všelijaké aféry, ale také zvyšují popularitu skupiny. Rammstein, kteří hrají od roku 1994, jsou proslulí i monstrózními koncerty plnými pyrotechnických efektů a obscénních gest. Lindemann vlastní pyrotechnickou licenci a zpočátku efekty připravoval sám, ale od nehody na koncertu v Berlíně v roce 1996, kdy část hořících kulis spadla těsně vedle diváků, najímají Rammstein specializovaný tým pyrotechniků, který pomáhá s efekty a učí hudebníky s nim zacházet. “Till vzplane pokaždé, ale má rád tu bolest,“ prohlásil nicméně o frontmanovi jeho kolega, bubeník Christoph Schneider.

Syn básníka a spisovatele Wernera Lindemanna a novinářky Birigitte »Gitty« Lindemanové se narodil ve východoněmeckém Lipsku. Po rozvodu rodičů vyrůstal s otcem, který měl ale problémy s jeho výchovou, jak Werner později vzpomínal v autobiografii, kde psal o svých problémech s alkoholem a komplikovaném vztahu k dospívajícímu Tillovi. Ten v mládí závodně plaval a byl dokonce vybrán pro účast na olympijských hrách v roce 1980, ale kvůli zranění se jich nemohl zúčastnit. Později pracoval jako pomocný tesař či technik v galerii.

V roce 1986 začal hrát na bubny v experimentální rockové kapele First Arsch, která spolupracovala s punkovou kapelou Feeling B, z níž se vyvinuli Rammstein. Také v této formaci hrál Lidemann na bubny, v 90. letech začal psát texty. V roce 1994 vyhrála kapela hudební soutěž v Berlíně, což jim umožnilo nahrát profesionální demosnímek. Na otázku, proč se pojmenovali (ale s jedním »m« navíc) po malé vesničce Ramstein-Miesenbach, kde se koncem 80. let na letecké přehlídce stala tragická nehoda, při níž zahynuly desítky lidí, členové kapely uvedli, že takto chtěli vytvořit hudební pomník tragické události.

Lindemann se brzy oženil, ve 22 letech se mu narodila dcera a sedm let ji sám vychovával. Je rozvedený, má ještě druhou dceru a syna. Kromě bicích ovládá i hru na kytaru a baskytaru. Ve volném čase rád chodí na lov a rybaří.

(mac, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy