Home Pel mel Kultura Sport vyživuje etnický kraj v severozápadní Číně

Sport vyživuje etnický kraj v severozápadní Číně

Losang Gyanco jede na koni v okrese Chaj-nan v severozápadní čínské provincii Čching-chaj 14. srpna 2022. FOTO - Xinhua/Li Linhai

Kdysi to byla »daleká pohádková země« v severozápadní čínské provincii Čching-chaj, nyní je to země sportovních zázraků, která se pyšní rodným městem první tibetské olympijské vítězky, závodní chodkyně Čchie-jang Š‘-ťie.

Sport může změnit osud

Za teplého slunečního svitu a mírného vánku se po prérii potulují stáda dobytka a ovcí a jediným zvukem je hlas přírody. Tento výjev se Čchie-jang Š‘-ťie naskýtá tisíckrát, když je mimo domov.

Čchie-jang se narodila v roce 1990 v rodině místního pastevce v okrese Chaj-nan v severovýchodní tibetské autonomní prefektuře Chaj-pej v Čching-chaji. Její sportovní potenciál byl objeven na místním sportovním setkání.

Čchie-jang Š‘-ťie slaví po vítězství ve finále závodní chůze žen na 35 km na mistrovství světa v atletice 2022 v Eugene v americkém Oregonu 22. července 2022. FOTO – Xinhua/Wang Ying

»Když jsem byla malá, milovala jsem běhání, protože to byla zábava, a také jsem běhala, abych se honila za stády. Tehdy jsem netušil, že sport může změnit můj osud,« řekl Čchie-jang.

Na radu místního trenéra se rozhodla věnovat běhu jako profesi a brzy se stala členkou čínského národního týmu.

»Začínala jsem od místního tréninkového týmu a pak jsem dostala doporučení do provinční sportovní školy, kde jsem změnila disciplínu na závodní chůzi. O dva roky později jsem se připojila k národnímu týmu. Pro mě se to všechno stalo tak rychle, ale stále si pamatuji na blátivou trať v Chaj-janu a ty nekonečné tréninky,« řekla Čchie-jang.

Při svém olympijském debutu v Londýně 2012 skončila Čchie-jang třetí v závodní chůzi žen na 20 km. O deset let později Čchie-jang postoupila na první místo poté, co byla původní šampionka Jelena Lašmanovová z Ruska diskvalifikována za doping. Předtím byla stříbrná medaile odebrána také Rusce Olze Kaniskinové. Čchie-jang se tak stala první tibetskou olympijskou vítězkou.

Po letech úsilí je pro ni nyní nejdůležitější inspirovat další lidi. V Chaj-jen si mnoho dětí bere Čchie-jang za svůj vzor a sílu sportu si uvědomují i rodiče.

Sport v kraji zapouští kořeny

»Lidé v Chaj-jenu milují sport, Čchie-jang je jednou z nás, ale je exkluzivní,« řekl pastevec Tsering, když viděl fotku Čchie-jang vyvěšenou na veřejném poutači.

Muž jede na koni během závodu v severozápadní čínské provincii Čching-chaj, 6. srpna 2021. FOTO – Xinhua/Wu Gang

Tseringovým bojištěm jsou dostihy, s nimiž začal v šesti letech. Nyní je ve svých šedesáti letech v okrese Chaj-nan slavný, působí jako předseda dostihové asociace a jeho obývací pokoj je plný trofejí a ocenění.

»Stejně jako při závodní chůzi nesmíte minout ani krok. Pokud při dostihu pokazíte tempo a rytmus, budete diskvalifikováni,« řekl Tsering.

Při vzpomínce na jeden loňský dostih Tsering uvedl, že tribuny a závodiště zaplnily více než tři tisíce lidí z celého okresu a vzduch naplnily výkřiky a povzbuzování.

Další Tseringovou oblíbenou disciplínou je basketbal. Před svým domem na pastvině postavil Tsering basketbalový stojan, který se stal oblíbeným místem pro děti z okolí.

Z Tseringova pohledu je sport jeho blízkým přítelem. »Sport nám pomůže udržet si dobré zdraví. Ať děláme cokoli, základem je dobré zdraví,« řekl Tsering.

Vedle trofejí a ocenění stojí suvenýry a fotografie Tseringa a jeho rodiny z cest po celé zemi. Tseringův život je bohatší než dříve, rád cestuje a setkává se s turisty, kteří si do Chaj-nanu přijíždějí vyzkoušet jízdu na koni a na kole.

Sport živí kraj

Kraj Chaj-nan s průměrnou nadmořskou výškou přes 3000 metrů se nachází v blízkosti jezera Čching-chaj, největšího čínského vnitrozemského jezera se slanou vodou. Cyklistický závod Tour of Qinghai Lake, který je známý svou dlouhou tratí a vysokou nadmořskou výškou, každoročně přitahuje nejen profesionály, ale také spoustu cyklistických nadšenců.

Cyklisté závodí během čtvrté etapy závodu Tour of Qinghai Lake v severozápadní čínské provincii Čching-chaj 5. července 2011. FOTO – Xinhua/Zhang Hongxiang

Od svého prvního ročníku v roce 2002 se Tour of Qinghai Lake stala jedním z nejvýznamnějších cyklistických závodů na světě. Losang Gyanco je věrným fanouškem Tour of Qinghai Lake. Inspiroval se jím, spojil cyklistiku s turistikou a sport pojal jako své podnikání.

Losang se narodil v chudé pastevecké rodině v 70. letech minulého století a od útlého věku chodil do práce v naději, že se mu podaří dobře uživit rodinu. Koncem devadesátých let ve vlaku zpět do Čching-chaj uviděl prospekt s přihláškami na provinční uměleckou školu. S pomocí rodiny a učitelů byl přijat a stal se zpěvákem.

Když si všiml, že počet turistů se od pořádání Tour of Qinghai Lake zvýšil, Losang se chopil příležitosti. V roce 2005 zahájil svou kariéru v penzionu na břehu jezera Čching-chaj.

»Cyklisté a turisté jsou ohromeni krásou jezera Čching-chaj a chtějí ji pocítit po svém. Cyklistika je šetrná k životnímu prostředí a je také zdravá,« řekl Losang.

Dvě tibetské dívky si hrají u jezera Čching-chaj v severozápadní čínské provincii Čching-chaj 13. srpna 2022. FOTO – Xinhua/Li Linhai

V roce 2012 se Losang se svými partnery rozhodl založit servisní základnu pro cyklisty, aby turistům nabídl lepší zážitky z cestování. O rok později Losang založil Cyklistický klub, který podpořil rozvoj 70 cyklistických klubů v hlavním městě okresu Chaj-nan.

Během desetiletí podnikání se setkal s mnoha výzvami, ale nikdy se nevzdal. »Když jsem jezdil kolem jezera Čching-chaj, cítil jsem sportovního ducha a dodnes na to vzpomínám. Celková trasa je dlouhá asi 360 kilometrů. Klíčem k úspěchu je udržet si pevnou víru,« řekl Losang.

Jako zpěvák má Losang jednu z nejoblíbenějších písní »Ve vzdálené pohádkové zemi«. »Tato lidová píseň ukazuje krásu a kouzlo mého rodného města a mým snem je, aby to pocítilo více lidí,« řekl Losang.

(Xinhua)