Home Pel mel Kultura Svět ztratil hudební legendu, ve věku 83 let zemřela zpěvačka Tina Turnerová

Svět ztratil hudební legendu, ve věku 83 let zemřela zpěvačka Tina Turnerová

FOTO - Facebook

Ve věku 83 let zemřela jedna z nejlepších rockových zpěvaček a nejcharismatičtějších interpretek Tina Turnerová.

»S velkým zármutkem oznamujeme, že zemřela Tina Turnerová,« uvádí se na zpěvaččině oficiální stránce na Facebooku. »Rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast. Tino, budeš nám chybět,« stojí v prohlášení zpěvaččiných zástupců.

Již dříve televizní stanice Sky News s odvoláním na prohlášení zpěvaččina zástupce uvedla, že »Tina Turnerová, ‚královna rokenrolu‘, dnes po dlouhé nemoci pokojně zemřela ve věku 83 let ve svém domě v Cusnachtu u Curychu ve Švýcarsku. Svět s ní ztratil hudební legendu a vzor«.

Turnerová (rodným jménem Anna May Bullocková) se narodila 26. listopadu 1939 v USA. Její první album Tina Turns the Country On vyšlo v roce 1974. Byla jednou z ikonických rockových zpěvaček, známá svou elektrizující přítomností na pódiu a hity jako The Best, Proud Mary, Private Dancer a What’s Love Got to Do With It. V roce 2000 zpěvačka oznámila konec své koncertní kariéry, která trvala přibližně 40 let.

Turnerová se proslavila v 60. letech po boku svého bývalého manžela Ika Turnera. V jejich repertoáru se objevila klasická píseň River Deep, Mountain High. Domácí násilí, kterému ji vystavil, a její dlouhý boj za osvobození byly zdokumentovány v hollywoodském filmu z roku 1993 s Angelou Bassettovou v hlavní roli, který získal tři Oscary. Zpěvaččin životní příběh byl také zvěčněn v populárním představení na West Endu, které se stále hraje.

Za svou kariéru byla oceněna 12 cenami Grammy. Časopis Rolling Stone zařadil Turnerovou mezi »100 největších zpěváků všech dob« a v roce 2021 byla uvedena do rokenrolové síně slávy v Clevelandu ve státě Ohio. V roce 2013 se zpěvačka stala švýcarskou občankou a vzdala se amerického občanství.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here