Home Pel mel Kultura Velkoformátová abstraktní malba naplnila nově libereckou galerii

Velkoformátová abstraktní malba naplnila nově libereckou galerii

FOTO - ČTK/Radek Petrášek

Na tvorbu malíře Tomáše Plesla z posledních dvou až tří let je zaměřená nová výstava liberecké galerie. Jsou na ní velkoformátové abstraktní malby, pro něž byla rodákovi z Jablonce nad Nisou inspirací krajina.

»Já bych to nenazýval úplně abstraktivními obrazy, protože mají pořád pojítko k realitě, které třeba já vidím možná více než diváci, ale zároveň divákům nechávám prostor na osobní interpretaci těch obrazů,« řekl dnes Plesl.

Co svým výtvorem zamýšlel, může návštěvníkům napovědět název obrazu. Jsou tam třeba Průsmyk, Skála a vodopád nebo Rokle. »Jsou jakýmsi vodítkem pro diváka, není to ale dogma,« uvedl osmačtyřicetiletý malíř, pro něhož je to první samostatná výstava v liberecké galerii.

Pojítkem všech vystavených obrazů je podle kurátorky výstavy Johany Kabíčkové krajina. »Je buď přírodní anebo městská, a je to většinou krajina, která je významově nějaký způsobem důležitá přímo pro autora. On čerpá hodně z pojizerské krajiny, ze svého rodného kraje, ale čerpá také ze svých cest, takže vidíme tady hodně italský vliv,« uvedla kurátorka.

Podle Plesla ale na začátku vytváření díla obvykle nevidí žádný konkrétní výjev. »Spíše se to paradoxně potkává obráceně. Já začnu nějakým způsobem malovat nějaký motiv, který nakonec může doputovat k jinému momentu. A konkrétní prvky nebo zážitky z krajiny se mi nějakým způsobem promítnou do finální fáze obrazu,« dodal Plesl.

Výstava jeho děl nazvaná Obzory potrvá v podbazénové hale do 1. ledna 2023. Liberecká galerie má ještě jednu novou výstavu. Na ní multimediální umělkyně a hudebnice Marie Tučková rozvíjí téma své diplomové práce, kterou loni obhájila na Dutch Art Institute v nizozemském Arnhemu. Věnovala se v ní problematice kolektivního přežití a hudební polyfonie, to je vícehlasu, v němž žádný hlas není vedoucí. Výstava je kombinací filmu a kreseb. »Celá výstava silně akcentuje propojenost člověka a přírody, a to především prostřednictvím metafor, v nichž se vytrácí rozdíl mezi ženským tělem a krajinou, či přírodními prvky, jako je řeka nebo strom,« dodala mluvčí galerie Dagmar Fialová.

Dnes proběhne od 18 hodin vernisáž výstav a široké veřejnosti budou obě přístupny již zítra.

(mac, čtk)

FOTO – ogl.cz, ČTK/Radek Petrášek