Home Pel mel Kultura Výšivka přivádí etnické nehmotné dědictví kultury Miao na světovou scénu

Výšivka přivádí etnické nehmotné dědictví kultury Miao na světovou scénu

Pchan Jü-čen (vlevo), nositelka nehmotného kulturního dědictví vyšívání etnické skupiny Miao, učí svou dceru Čang Jan-mej vyšívat v okrese Tchaj-ťiang v autonomní prefektuře Miao a Dong v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou, 30. května 2023. FOTO - Xinhua/Yang Wenbin

Sedmasedmdesátiletá Pchan Jü-čensi vyšívá létající motýly a pivoňky a opírá se přitom o okno.

Pchan pochází z okresu Tchaj-ťiang v autonomní prefektuře Miao a Dong v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou a je nositelkou nehmotného kulturního dědictví vyšívání etnické skupiny Miao.

Pchan, oblečená do etnického kostýmu Miao s jedinečnými vyšívanými vzory, je častým hostem na mezinárodních módních přehlídkách. Díky svým zkušenostem se stala známou.

»Dívky v mém rodném městě umí vyšívat jehlou již od útlého věku. Od pěti let jsem se vyšívání učila od své matky a sestry. Techniky vyšívání Miao jsou složité, ale v podstatě jsem zvládla všechny vyšívací metody,« uvedla Pchan a dodala, že dříve šila jen pro sebe, ale poté, co se vdala, vyšívala také pro svoji rodinu.

Dcera Čang Jüan-mei, která se narodila v roce 1977, prodělala ve třech letech dětskou obrnu. »Vzpomínám si, že když jsem byla malá, matka mě vzala lodí, aby vyhledala lékařské ošetření na řece Čching-šuej, a také jsme byli v Pekingu u lékaře. Přestože lékaři tvrdili, že se to nedá vyléčit, moje matka se nikdy nevzdala,« řekl Čang.

Ženy etnické skupiny Miao během průvodu v okrese Tchaj-ťiang v autonomní prefektuře Miao a Dong v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou, 25. dubna 2021. FOTO – Xinhua/Yang Wenbin

Po operaci Čang konečně mohla chodit o berlích, ale kvůli velké finanční zátěži rodiny začala Pchang prodávat výšivky Miao po celé zemi a cestovala vlakem do řady měst včetně Kuej-jangu, Kantonu, Šanghaje, Pekingu a dalších míst.

Čang si vzpomíná, že její matka se domů vždycky vracela velmi uspěchaně, nosila jí spoustu sladkostí a nové oblečení, ale nikdy si na své strádání nestěžovala.

V roce 1999 odjela Čang po maturitě za matkou do Pekingu, kde se učila vyšívat a zároveň podnikat. V té době měla Pchan stánek na trhu se starožitnostmi Pchan-ťia-jüan o rozloze asi 6 až 7 metrů čtverečních, kde se seznámila s mnoha zahraničními partnery. »Poradili mi, abych odjela do zahraničí a prodávala kulturní a umělecké výrobky. Celých deset let, od roku 2006 do roku 2016, jsem jezdila do Spojených států, abych obchodovala s výšivkami Miao,« řekla Pchan.

Sia Chua, předsedkyně společnosti Eve Group, čínské oděvní značky, se již více než 30 let intenzivně zabývá odvětvím výšivek nehmotného dědictví a již několik let hledá šičky v horské oblasti Kuej-čou.

V roce 2016 se Pchan stala smluvní švadlenou řemeslné dílny Sia. Sia pak vzala Pchan a další šičky z Kuej-čou do Spojeného království, aby se zúčastnili různých módních přehlídek. Cizinci, kteří se zajímali o výšivky Miao, se hrnuli, aby se s čínskými výšivkářkami vyfotografovali.

Pchan Jü-čen, nositelka nehmotného kulturního dědictví vyšívání etnika Miao, se věnuje vyšívání v okrese Tchaj-ťiang v autonomní prefektuře Čchien-tung-nan Miao a Dong v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou, 30. května 2023. FOTO – Xinhua/Yang Wenbin

S pomocí Sia a jejího týmu se Pchaniny výšivky staly součástí mezinárodních módních návrhů a staly se jak haute couture módou pro supermodelky, tak nádhernými ručními pracemi se znaky etnické módy.

»Cizinci si naše výšivky oblíbili, zejména o Vánocích. Dokonce stojí fronty, jen aby si mohli koupit zápisník zdobený výšivkou nebo vyšívaný přívěsek pro svou rodinu. Nikdy by mě nenapadlo, že se řemeslné výrobky předané mými předky budou v zahraničí tak dobře prodávat,« řekla Pchan.

»Miao výšivky jsou nejen pýchou lidu Miao, ale také pýchou čínského lidu,« řekla Pchan, »nyní se nejen já, ale každá rodina v okrese Tchaj-ťiang zabývá výrobou Miao krojů. Je mi už 77 let a chci své znalosti a dovednosti v oblasti vyšívání předat mladší generaci v naději, že bude moci pokračovat v dědictví jedinečných dovedností našich předků Miao«.

Čang převzala matčinu firmu a pomáhá jí vést závod na výrobu oděvů s výšivkami Miao. Působí také jako předsedkyně sdružení pro tělesně postižené v okrese Tchaj-ťiang, pomáhá deseti postiženým domácnostem pěstovat rostliny indiga, které se používají k barvení látek, a podporuje šest postižených švadlen při realizaci zakázek na výrobu výšivek Miao.

V současné době se vyšívání Miao stalo významným charakteristickým odvětvím v okrese Taj-ťiang. Čang je nejen vzorem pro místní postižené, ale dává jim také naději.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here