Home Pel mel Kultura Vyšla knížka autorů Václava Zieglera a Radka Šariče. Trilobiti berounských pramoří

Vyšla knížka autorů Václava Zieglera a Radka Šariče. Trilobiti berounských pramoří

Václav Ziegler

V bohatém výběru současné přírodovědné populárně naučné literatury téměř chybí knížky o české přírodě, a o té neživé zvláště. Publikace, které by důvěrně oslovily zájemce o zkamenělé tvory z dob dávno minulých jsou dokonce velmi vzácné. Ani školy se této oblasti příliš nevěnují. Autoři knížky o trilobitech berounských pramoří Václav Ziegler a Radko Šarič se pokusili toto vakuum částečně vyplnit.

Prostor mezi Prahou a Berounem zvaný Barrandien byl známý nálezy zkamenělin již od 18. století. V blízkém okolí hlavního města Prahy a na Berounsku a Rokycansku je nacházíme dodnes jako připomínky na francouzského vědce, geologa a paleontologa Joachima Barranda. V nových u zašlých lomech na vápenec můžete i vy, budete-li mít štěstí, najít svého vytouženého trilobita. Autoři knížky se pokusili vám některé známé druhy z této oblasti ukázat a přiblížit, a to i s obecným popisem míst, kde byste je mohli nalézt. Čtenáři tak připomenou, že zde před více než 400 miliony lety bylo moře, jež jim bylo domovem.

Bez nadsázky lze tuto populárně odbornou knížku o českých trilobitech charakterizovat jako průvodce dávnými dějinami naší vlastí, jimiž vás provázejí tvorové tak výjimeční, jako byli trilobiti.

Pamatujte však i na to, že hodně nalezišť se nachází ve zvláště chráněných oblastech, kde je sběr povolen pouze s kladívkem ji v uvolněné suti.

Knížku pak doprovázejí obrázky rekonstrukcí českých trilobitů, jejichž autorem je Radko Šarič.

A ještě jednu perličku na závěr: protože se nenašel nikdo, kdo by chtěl knížku vydat, vydali ji autoři vlastním nákladem. Jestli to není tak trochu ostuda našeho knižního trhu i některých institucí.

(mac)

FOTO – Trilobiti berounských pramoří

Předchozí článekNahradit ruskou ropu rozhodně nebude tak snadné, jak nás ubezpečují
Další článekZápad Mexika zasáhlo silné zemětřesení, vyžádalo si nejméně jednu oběť

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here