Home Pel mel Pokochat se záplavou mečíků můžete tento víkend

Pokochat se záplavou mečíků můžete tento víkend

FOTO – ČTK/Dalibor Glück

O nadcházejícím víkendu nabídne zámek v Holešově na Kroměřížsku květinovou nádheru v podobě tisíce druhů gladiol neboli mečíků a stovek odrůd jiřin. Na tento druhý ročník mezinárodní výstavy mečíků, se sjedou pěstitelé z České republiky, Slovenska a Polska, uvedla Dana Podhajská z Městského kulturního střediska (MKS) Holešov.

Výstava začne pro návštěvníky zítra v 9 hodin a bude přístupná do 18 hodin, nicméně mečíky se do Holešova začnou navážet dnes. »Z Čech přijede šest pěstitelů, z Moravy pět, z Polska čtyři a největší zastoupení má Slovensko. Čekáme 11 vystavujících,« uvedla Vlasta Čablová, předsedkyně Základní organizace Českého zahrádkářského svazu (ZO ČZS) v Holešově.

Holešovští zahrádkáři na zámku chystají výzdobu. Z další tisícovky mečíků chtějí vyrobit 25 až 30 květinových dekorací na téma rajské zahrady. »Na zámecké studně dokonce vznikne vodotrysk z květů. Autorkou návrhů je Renata Dvorníková a do přípravy se spolu s holešovskými a míškovickými zahrádkáři zapojil také Jaroslav Malý, bývalý zahradník a aranžér českých prezidentů, který s výstavou pomáhal i loni,« sdělila Podhajská.

»V sobotu bude následovat předání ocenění pro nově vyšlechtěnou odrůdu mečíku pěstitele Ladislava Mikoláška ze Slovenska s názvem 700 let Holešova. Jedna z vystavených odrůd získá Cenu starosty města Holešova Rudolfa Seiferta,« doplnila Podhajská.

Mezinárodní výstava mečíků skončí v neděli v 17 hodin. Následovat bude výprodej květů včetně těch vystavených. Organizátory akce jsou členové ZO ČZS Holešov a člen ČZS Gladiris Stanislav Novotný. Výstava vznikla s podporou města Holešova a MKS Holešov.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Dalibor Glück, holesov.info

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here