Home Pel mel Kultura Přesvědčte se o kráse lidského těla aneb Nazí. Přirozeně

Přesvědčte se o kráse lidského těla aneb Nazí. Přirozeně

FOTO – ČTK/Ondřej Hájek

Severočeská galerie v Litoměřicích otevřela výstavu věnovanou zachycení nahého lidského těla v českém výtvarném umění od konce 19. století do současnosti. Mezi 90 vystavenými díly jsou světoznámí výtvarníci i méně známá jména. Podívat se na to, jakým způsobem autoři zpracovali téma těla v přirozeném prostředí, mohou zájemci do 25. září.

Ředitelka galerie Dana Veselská řekla, že cílem bylo předvést to, jakým způsobem výtvarné umění pojímá v přirozené podobě lidské tělo. Základem je sbírka Severočeské galerie, zápůjčky jsou ze sbírek různých galerií, a to státních i soukromých, některá díla jsou půjčená přímo od autorů. »Pro širokou veřejnost určitě nejznámějším a nejzajímavějším dílem bude ženský akt od Gustava Klimta,« uvedla Veselská. »Upozornila bych i na vynikající dílo Bohumila Kubišty Koupání mužů z roku 1911,« dodala.

Galerie ukazuje nejstarší umění pod vlivem akademického realismu až po to současné. »Lidé uvidí, jak autoři třeba i ve stejném časovém období různě lidské tělo pojímali,« konstatovala Veselská. Dodala, že se snažila o to, aby byla na výstavě zastoupena ve značné míře mužská těla, jsou tu i skupinové obrazy.

Na výstavě najdou lidé díla Antonína Hudečka, Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Jana Trampoty, Karla Pillara, Martina Velíška a mnohých dalších výtvarníků. »Drželi jsme se tématu, ale vybírali náměty, které nejsou vulgární, byť i takové bychom v české výtvarném umění našli,« uzavřela Veselská. Obrazy jsou instalovány tak, aby měly vždy něco společného, ať už je to podobná poloha, obdobné ztvárnění, barevnost a podobně. Komentované prohlídky pro školy chce galerie uspořádat během září.

Na parkánech hlavní výstavní budovy Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích si můžete také prohlédnout instalaci od Kryštofa Hoška nazvanou Evolution? Revolution!. Nedoporučuje ji však návštěvníkům kteří trpí musofobii.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Ondřej Hájek, galerie-ltm.cz