Home Pel mel Kultura Řecko žádá UNESCO o zápis Olympu na seznam světového dědictví

Řecko žádá UNESCO o zápis Olympu na seznam světového dědictví

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Řecko podalo u UNESCO žádost o zařazení hory Olymp na seznam světového kulturního a přírodního dědictví této specializované agentury OSN, oznámilo řecké ministerstvo kultury a sportu.

Podle něj žádost podalo příslušnému výboru UNESCO společně Ministerstvo kultury a sportu a Ministerstvo životního prostředí a energetiky. V říjnu loňského roku byla předložena předběžná nominační dokumentace, kterou UNESCO vyhodnotilo. Obě ministerstva a řecká organizace pro životní prostředí a změnu klimatu na základě doporučení výboru dokončila jeho obsah.

Náměstek ministra životního prostředí a energetiky Yiorgos Amiras vyjádřil naději, že »za několik měsíců UNESCO přijme horu řecké mytologie do své náruče«. »Díky prezidentskému dekretu vydanému před rokem o ochraně a správě přírodního prostředí v regionu jsme krok za krokem vytvořili systém ochrany životního prostředí na Olympu a dnes jsme podali aktualizovanou žádost o zařazení Olympu na seznam světového kulturního a přírodního dědictví,« řekl Amiras.

Řecká ministryně kultury a sportu Lina Mendoniová zase zdůraznila, že Olymp, nejvyšší hora Řecka, »je po staletí spojen s antickou mytologií, Homérem a řeckou historií«. »Sídlo bohů je jednou z nejsilnějších řeckých značek. Systematicky a efektivně jsme spolupracovali s příslušnými orgány na vypracování kompletní dokumentace, která obsahuje nezbytné podmínky pro ochranu a podporu jedinečné kulturní a environmentální tváře Olympu a jeho zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví,« uvedla ministryně.

Rozhodnutí UNESCO o zařazení Olympu na seznam se očekává do září 2023. V Řecku byly na seznam kulturního a přírodního dědictví dosud zapsány pouze dvě oblasti – Meteora, jeden z největších klášterních komplexů v Řecku, který se na vrcholcích skal nachází přibližně od 10. století, a Svatá hora Athos s 20 pravoslavnými kláštery.

Seznam UNESCO

Podle řeckého ministerstva kultury a sportu je na seznamu světového dědictví zapsáno 1155 památek z celého světa. Aby mohla být oblast na seznam zařazena, musí splňovat řadu kritérií týkajících se prvků nehmotného kulturního dědictví, geologických a morfologických charakteristik, bohaté biologické rozmanitosti místa a přítomnosti ekologických a biologických procesů důležitých pro vývoj života.

Olymp je nejvyšší horou Řecka, měří 2918 metrů. V roce 1938 se Olymp stal součástí prvního národního parku v Řecku. Národní park Olympos, který se nachází v okrajových částech měst Pieria a Larissa, se vyznačuje obrovskou biologickou rozmanitostí. Vyskytuje se zde přibližně 1 700 druhů rostlin, což představuje přibližně 25 % všech druhů vyskytujících se v Řecku. Fauna je zastoupena 8 druhy obojživelníků, 22 druhy plazů, 32 druhy savců a 136 druhy ptáků. V řecké mytologii je hora Olymp považována za posvátnou horu, sídlo bohů v čele s Diem.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.