Home Pel mel Tradiční čínská medicína získává v Maďarsku na popularitě

Tradiční čínská medicína získává v Maďarsku na popularitě

Čchen Žen, předseda Asociace pro tradiční čínskou medicínu pro střední a východní Evropu během bezplatné konzultace v rámci Světového dne tradiční čínské medicíny 2023 v Budapešti 28. října 2023 odpovídá maďarskému občanovi na jeho dotazy. FOTO - Xinhua/Chen Hao

Maďarsko v posledních letech zaznamenalo prudký nárůst zájmu o tradiční čínskou medicínu, což dokazuje úspěch akce »Světový den tradiční čínské medicíny 2023 – bezplatné konzultace«.

Tato akce, která se konala 27. a 28. října v budapešťské hale BOK, přilákala velké množství maďarských občanů toužících poznat výhody tradiční čínské medicíny.

»Před třemi lety jsem sem přišla, ale bylo tu moc lidí a nemohla jsem se dostat dovnitř. Tak jsem dnes přijela dřív, abych si vystála frontu,« řekla Marika Vargová, 65letá žena, která na akci přijela do hlavního města ze Szekesfeherváru ve středním Maďarsku.

Konzultaci spolupořádaly Asociace pro tradiční čínskou medicíny pro střední a východní Evropu a Maďarské centrum tradiční čínské medicíny Čchi-chuang v rámci maďarského veletrhu pro seniory Senior+ Expo 2023.

Bezplatná konzultace v rámci Světového dne tradiční čínské medicíny 2023 28. října 2023 v Budapešti v Maďarsku. FOTO – Xinhua/Chen Hao

Sedm odborníků na tradiční čínskou medicínu spolu s tlumočníky se během dvoudenní akce věnovalo více než 500 tazatelům a pacientům, kterým nabízeli diagnostiku, prevenci a léčebné plány.

Více než 2200 účastníků mělo také možnost ochutnat čínský bylinný čaj, což ještě více umocnilo jejich zážitek z tradiční čínské medicíny.

Piroska Molnarová, 63letá žena ze severomaďarského města Matrafured, přišla na konzultaci se svým manželem, který v televizi viděl Čchen Žena, předsedu Asociace pro tradiční čínskou medicíny pro střední a východní Evropu a vedoucího centra Čchi-čchuan.

Molnarová a její manžel byli v dobrém zdravotním stavu, ale chtěli od Čchena poradit, jak předcházet nemocem. »Protože čínská tradiční medicína je mnohem šetrnější, mnohem osobnější a holističtější (soustředí se na duši), tak je pro nás mnohem prospěšnější,« řekla Molnarová po konzultaci.

Odborníci na tradiční čínskou medicínu během bezplatných konzultací v rámci Světového dne tradiční čínské medicíny 2023 v Budapešti 28. října 2023 odpovídají na dotazy maďarského občana. FOTO – Xinhua/Chen Hao

Rostoucí zájem o tradiční čínskou medicínu je patrný i mezi zdravotníky a tlumočníky, jako je Katalin Hornyaková, která uvedla, že stánek s tradiční čínskou medicínou byl na veletrhu nejoblíbenější, protože na rozdíl od západní medicíny, která často léčí pouze symptomy, nabízí holistický přístup ke zdraví.

Na Hornyakovou zapůsobila zejména důkladnost a empatie čínských lékařů. »Čínští lékaři jsou velmi starostliví a podrobně se ptají pacientů na jejich stav. Usilovně se jim snaží pomoci vyřešit jejich problémy,« dodala.

Čang Chaj-fang, odbornice z čínské provincie Kan-su, která začala pracovat v centru Čchi-chuang v lednu, uvedla, že ji vysoká účast překvapila. »Lidé sem stále přicházejí. Dnes jsem poskytla zdravotní konzultace 30 nebo 40 pacientům,« řekla.

»Moudrost a zdravotně preventivní filozofie tradiční čínské medicíny přinesly místním obyvatelům hmatatelné zdravotní přínosy a významně podpořily přátelství mezi oběma zeměmi,« řekla Čchen, která již 18 let organizuje bezplatné konzultace v Maďarsku.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here