Home Pel mel Věda a příroda Anatolská deska se v důsledku zemětřesení posunula o 10 metrů, tvrdí italský...

Anatolská deska se v důsledku zemětřesení posunula o 10 metrů, tvrdí italský expert

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Výzkumný pracovník Italského národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV) Alessandro Amato se domnívá, že pondělní ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii způsobilo posun anatolské desky o 10 metrů.

»Seismická situace v Turecku a Sýrii je nadále kritická. Pondělní zemětřesení na Anatolské desce se rozšířilo asi o sto kilometrů směrem na východ a západ a vedlo také k lokálnímu posunu desky o 10 metrů,« citoval vědce list Corriere della Sera. »Anatolská deska se oproti arabské desce posouvá o dva centimetry ročně a působící síly přispívají k akumulaci energie,« dodal vědec s tím, že je snaha studovat trend tohoto jevu pomocí teoretických modelů.

»V posledních letech jsme díky studiu historických dat a vyhodnocování deformací terénu pomocí nových nástrojů, jako jsou satelity, získali více poznatků,« uvedl seismolog s tím, že »předpověď zůstává nemožná«.

Šéf INGV Carlo Doloni již dříve uvedl, že zemětřesení způsobilo geologický posun arabské desky o tři metry na severovýchod a jihozápad oproti desce anatolské. Podle vědce »jako by se Turecko posunulo na jihozápad«. Podle odborníků však tyto jevy po velkých zemětřeseních nejsou ojedinělé.

Výzkumník Guido Ventura řekl korespondentovi agentury TASS, že zemětřesení v Turecku a Sýrii by mohlo vyvolat seismickou aktivitu v sousedních oblastech na jihu a východě, v oblasti Mrtvého moře a v Iráku. Dodal, že následné otřesy po tak silných zemětřeseních obvykle trvají několik měsíců a je třeba sledovat jejich migraci.

Zemětřesení o síle 7,7 a 7,6 stupně zasáhla 6. února provincii Kahramanmaras na jihovýchodě Turecka. Otřesy, po nichž následovaly stovky následných otřesů, byly cítit v 10 provinciích země i v sousedních státech včetně Sýrie. Podle posledních informací bylo v Turecku zabito více než 8,5 tisíce lidí, přes 49 tisíc bylo zraněno. Podle informací syrského ministerstva zdravotnictví se obětí přírodních katastrof v republice stalo více než 1,2 tisíce lidí, počet obětí přesáhl 2,2 tisíce. Podle získaných informací bylo nejméně 300 tisíc Syřanů nuceno opustit své domovy a usadit se v jiných oblastech.

(cik, TASS)