Home Pel mel Věda a příroda Archeologický průzkum na stavbě dálnice D6 na Rakovnicku odhalil i unikátní pec

Archeologický průzkum na stavbě dálnice D6 na Rakovnicku odhalil i unikátní pec

Archeologický průzkum D6 úseku u Hořoviček FOTO - ŘSD ČR

Archeologický průzkum na stavbě dálnice D6 u Hořoviček na Rakovnicku odhalil desítky železářských pecí a také jednu unikátní, nejspíš keramickou, která nemá ve středoevropském prostoru obdoby. Informoval o tom Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Jde o pět kilometrů dlouhý úsek u Hořoviček v lokalitě stejného jména. Je to jedna z 5 archeologicky významných lokalit v této části trasy budoucí dálnice D6. Na lokalitě Hořovičky (I a II) jsou kromě neolitických objektů kultury s vypíchanou keramikou dokumentovány sídlištní a výrobní objekty doby římské (mladší doba železná), tedy první čtyři století n. l., kdy bylo území dnešních Čech obýváno především germánskými kmeny. Nedaleko Očichovského potoka je zřetelný a dobře zachovaný pozůstatek germánského opevněného dvorce (zachycen příkop a za ním žlab se zbytky kůlů), který je v těsné blízkosti industriálního areálu na výrobu železa, kde byly zdokumentovány pozůstatky 30 tavících pecí. Materiál k jeho výrobě se těžil přímo na místě v těsném okolí vodního toku. Další nálezy v této »průmyslové zóně« našich předků tvoří vyhřívací a pražící jámy, kovárna, železářská i kovářská struska. Dobovými výrobními postupy trvala výroba železa ze vstupní suroviny přibližně 2 dny. Ohrazení germánského dvorce narušuje neolitický hliník. Uvnitř se nacházejí pozůstatky po sloupech tzv. dlouhého neolitického domu kultury s vypíchanou keramikou, který je velmi dobře patrný na snímku z dronu, na němž jsou velmi dobře patrné kůlové jámy vymezující vlevo jeho obvod.

Unikátní pec byla vytesána do sprašového podloží, které uchovalo téměř celou její konstrukci. »Unikátní je tím, že do pecního prostoru vedou dva více jak dva metry dlouhé topné kanály. Uvnitř pece se tak mohlo lehce dosáhnout teploty až 1200 stupňů Celsia. Pokud by sloužila pro výrobu keramiky, byl by to opravdu velmi kvalitní výpal,« popsal Buček.

Na budoucí trase dálnice o délce 14,4 kilometru dosud archeologové prozkoumali 1232 objektů, průzkum má skončit 18. prosince. Stavba dálnice u Hořesedel a Hořoviček by měla začít příští rok.

(mac)

FOTO – ČTK/PR/ŘSD a ŘSD ČR

Předchozí článekLiberecká nemocnice získala chirurgického robota skoro za 60 milionů korun
Další článekMusk ztrácí dalšího inzerenta, Apple hrozí, že Twitter vyřadí i ze svých aplikací