Home Pel mel Věda a příroda Bude zveřejněna geologická mapa Měsíce v nejvyšším rozlišení

Bude zveřejněna geologická mapa Měsíce v nejvyšším rozlišení

Návštěvnice na výstavě věnované úspěchům výzkumu měsíční půdy na Čínské vědecké a technické univerzitě v Che-feji ve východočínské provincii An-chuej 19. dubna 2023 prostřednictvím mobilního telefonu používá technologii rozšířené reality. FOTO - Xinhua/Huang Bohan

Digitální verze geologické mapy celého Měsíce s nejvyšším rozlišením na světě bude podle vědců zveřejněna ještě letos.

Oznámení přišlo během právě ukončeného Festivalu vědy a techniky Kuej-čou, který se konal v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou.

V květnu 2022 čínský výzkumný tým oznámil, že dokončil geologickou mapu Měsíce v měřítku 1 : 2 500 000 v nejvyšším rozlišení na světě.

Taková mapa Měsíce může poskytnout významné údaje pro lunární vědecký výzkum, plánování průzkumu, výběr budoucího místa přistání a podobně, uvedl Liou Ťien-čung, vědecký pracovník z Ústavu geochemie při Čínské akademii věd (CAS). Liou je také výkonným šéfredaktorem publikace mapy.

Mapa celého Měsíce je výsledkem desetileté studie, kterou prováděli vědci z univerzity v Šan-tungu, CAS a dalších institucí. Zachycuje litologické vlastnosti 17 typů měsíčních hornin a nabízí podrobnosti o složení a rozložení materiálů na měsíčním povrchu.

Mapa byla sestavena na základě údajů z čínského projektu Chang’e a dalších dat z průzkumu Měsíce a výsledků výzkumu po celém světě. Liou dodal, že geologické měsíční globusy navržené na základě mapy se již dočkaly sériové výroby.

Výzkumný tým stále pracuje na geologické mapě Měsíce v měřítku 1 : 1 000 000.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here