Home Pel mel Věda a příroda Čína pokračuje v programu průzkumu Měsíce

Čína pokračuje v programu průzkumu Měsíce

Fotografie pořízená vozítkem Yutu-2 (Nefritový králík-2) 11. ledna 2019 ukazuje přistávací modul sondy Chang'e-4. FOTO – Xinhua/Čínský národní vesmírný úřad

Čtvrtá fáze čínského programu průzkumu Měsíce, zahrnující mise Chang’e-6, Chang’e-7 a Chang’e-8, je v plném proudu, uvedl v pondělí Wu Wej-žen, hlavní konstruktér čínského lunárního programu.

Wu to uvedl při účasti na oslavě Dne čínské kosmonautiky, která se konala v Che-feji, hlavním městě východočínské provincie An-chuej.

Podle Wu je sonda Chang’e-6 připravena odebrat vzorky z odvrácené strany Měsíce, což bude znamenat misi, která bude první svého druhu v historii lidstva. Mise Chang’e-7 bude zahrnovat přistání na jižním pólu Měsíce a hledání vody. Mise Chang’e-8 provede na jižním pólu průzkum měsíčních materiálů, které by, jak vědci doufají, mohly být využity ke stavbě domů pomocí technologie 3D tisku.

Mise Chang’e-6, Chang’e-7 a Chang’e-8 vytvoří základní model vědecké výzkumné stanice na jižním pólu Měsíce, která by měla být dokončena kolem roku 2028, uvedl Wu.

»Mezitím usilovně pracujeme na podpoře zřízení Mezinárodní lunární výzkumné stanice, jejíž dlouhodobý provoz iniciuje Čína za účasti dalších zemí,« uvedl.

»Doufáme také, že po zřízení Mezinárodní lunární výzkumné stanice založíme mezinárodní organizaci,« dodal Wu.

Podle Čínského národního úřadu pro vesmír (CNSA) plánuje Čína v roce 2024 vypustit Queqiao-2 neboli Stračí most-2, přenosovou družici pro komunikaci mezi odvrácenou stranou Měsíce a Zemí. Družice bude sloužit jako přenosová platforma pro čtvrtou fázi čínského programu průzkumu Měsíce a bude poskytovat komunikační služby pro mise Chang’e-4, Chang’e-6, Chang’e-7 a Chang’e-8.

Během pondělní akce byly dvě experimentální družice pro komunikaci a navigaci, které budou vypuštěny společně s družicí Queqiao-2, pojmenovány Tiandu-1 a Tiandu-2 podle »vrcholu Tiandu«, hlavního vrcholu slavného pohoří Chuang-šan v provincii An-chuej.

Chang’e-5, vypuštěná v roce 2020, byla poslední čínskou lunární misí. Její sonda získala 1731 gramů vzorků půdy z přivrácené strany Měsíce.

Počínaje rokem 2016 si Čína zvolila 24. duben jako Den čínské kosmonautiky na počest vypuštění své první družice »Dongfanghong-1« do vesmíru 24. dubna 1970.

(Xinhua)