Home Pel mel Věda a příroda Čína uvádí do provozu satelitní systém pro sledování životního prostředí

Čína uvádí do provozu satelitní systém pro sledování životního prostředí

Nosná raketa Dlouhý pochod-3B s novou družicí Gaofen-13 02 pro pozorování Země startuje 17. března 2023 z kosmodromu Si-čchang v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan. FOTO – Xinhua/Ying Longfei

Podle Čínské akademie vesmírných technologií (CAST) Čína zahájila provoz svého satelitního systému pro sledování životního prostředí.

Systém je zároveň satelitní soustavou pro sledování hrubého produktu životního prostředí (GEP), který označuje zjišťuje celkovou hodnotu, jíž ekosystém přispívá k lidskému blahobytu a udržitelnému hospodářskému a sociálnímu rozvoji.

Systém družicového monitorování životního prostředí poskytuje řadu základních prostorových dat, jako je ekologická klasifikace, ochrana vod, monitorování atmosféry a monitorování pohlcování uhlíku, a uspokojuje tak poptávku po datech dálkového průzkumu Země.

Systém satelitního monitorování životního prostředí vyvinula společnost CAST spadající pod Čínskou leteckou a kosmickou vědecko-technickou korporaci (CASC). Akademie postupně vytvořila integrovanou ekologickou databázi obloha-vzduch-země, vybudovala výpočetní centrum umělé inteligence založené na datech a vytvořila systém celoplošného ekologického monitorování v reálném čase, který poskytuje přesné analýzy, a vyhodnocení.

CASC vyvinula řadu satelitů pro monitorování přírodních zdrojů a ekologické monitorování, které slouží čínské ekologické politice.

(Xinhua)