Čínská národní kosmická agentura (CNSA) ve čtvrtek oznámila příležitosti pro mezinárodní spolupráci na misi Tianwen-3 zaměřené na návrat vzorků z Marsu a pozvala globální partnery ke společnému pokroku v oblasti průzkumu a výzkumu Marsu, čímž chce přispět k rozšíření poznání lidstva o rudé planetě.
Mise Tianwen-3, klíčová součást čínského programu planetárního průzkumu, je podle CNSA plánována k vypuštění přibližně v roce 2028.
Na slavnostním ceremoniálu u příležitosti Dne kosmonautiky Číny v Šanghaji CNSA oznámila, že kosmická loď Tianwen-3 vyčlení 20 kilogramů kapacity pro mezinárodní spolupráci.
Kosmická loď Tianwen-3 se skládá z přistávacího modulu, modulu pro vzlet, servisního modulu, orbitálního modulu a návratového modulu a je vybavena šesti vědeckými přístroji.
Orbiter bude operovat na kruhové dráze kolem Marsu ve výšce přibližně 350 kilometrů a má navrženou životnost nejméně pět let. Servisní modul bude operovat na vysoce eliptické oběžné dráze a provádět výzkum po dobu přibližně dvou marťanských let, rovněž s životností nejméně pět let.
Pro tuto misi CNSA nabízí mezinárodní vědecké kapacity v podobě nákladu o hmotnosti nejvýše 15 kilogramů na orbitální modul a až 5 kilogramů na servisní modul. Podrobné technické specifikace jsou dostupné na oficiálních stránkách CNSA.
K realizaci návratové mise bude zapotřebí dvou startů kvůli omezené nosnosti současných raket. Pro tuto misi budou použity dvě nosné rakety Dlouhý pochod 5, uvedl Liu Jizhong, hlavní konstruktér čínské mise pro návrat vzorků z Marsu, v dřívějším rozhovoru.
Hlavním vědeckým cílem mise bude hledání známek života. Dalšími předměty výzkumu budou marťanské klima a jeho vývoj, marťanská geologie a vnitřní procesy planety.
Získání vzorků z Marsu je podle Liu technicky nejnáročnější misí v oblasti kosmického výzkumu od programu Apollo a dosud se žádné takové misi nepodařilo návrat uskutečnit.
(Xinhua)