Home Pel mel Věda a příroda Čína zveřejňuje nové soubory dat získané sondami na Marsu a Měsíci

Čína zveřejňuje nové soubory dat získané sondami na Marsu a Měsíci

Fotografie pořízená vozítkem Jü-tchu-2 (Nefritový králík-2) 11. ledna 2019 ukazuje přistávací modul sondy Čchang-e-4. FOTO – Xinhua/Čínský národní vesmírný úřad

Čína v pondělí zveřejnila dvě nové várky dat získaných sondou na Marsu a sondou na Měsíci.

Podle Národní astronomické observatoře Čínské akademie věd (NAOC) byly zveřejněny vědecké údaje získané třemi vědeckými zařízeními, včetně vysoce kvalitního fotoaparátu na sondě Tchien-wen-1, od ledna do března letošního roku, v celkovém objemu téměř 68 gigabajtů.

Jedná se o páté zveřejnění dat z této sondy. Sonda Tchien-wen-1, která se skládá z orbitálního modulu, přistávacího modulu a vozítka, vstoupila na oběžnou dráhu Marsu 10. února 2021 a stala se tak první sondou země, která obíhá kolem této planety.

Tým NAOC také zveřejnil 38. vědeckých údajů získaných čtyřmi zařízeními namontovanými na přistávacím modulu a vozítku sondy Čchang-e-4 v období od 15. dubna do 24. června letošního roku. Data mají velikost 2,7 gigabajtu.

Sonda Čchang-e-4, vypuštěná 8. prosince 2018, uskutečnila 3. ledna 2019 vůbec první hladké přistání v kráteru Von Karman v pánvi South Pole-Aitken na odvrácené straně Měsíce.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here