Stanice Qinling v Antarktidě spustila v březnu průkopnický hybridní energetický systém, který integruje větrnou, solární, vodíkovou a naftovou energii, což znamená dokončení prvního velkého projektu čisté energie v zemi na tomto kontinentu.
Systém byl navržen tak, aby obnovitelné zdroje dodávaly 60 procent energie stanice, a očekává se, že ročně sníží spotřebu fosilních paliv o více než 100 tun, což zdůrazňuje snahu Číny o zelenější polární výzkum.
Stanice, podle člena 41. antarktické expedice Číny, instalovala větrné turbíny o výkonu 100 kilowattů, solární panely o výkonu 130 kilowattů, vodíkovou jednotku o výkonu 30 kilowattů a baterii s kapacitou 300 kilowatthodin pro nízké teploty.
»Tento systém signalizuje přechod od fosilních paliv k udržitelné energii v antarktickém průzkumu,« řekl Sun Hongbin, přední vědec v oblasti polární energie a prezident Taiyuan University of Technology v severočínské provincii Shanxi.
Projekt se vyvinul na základě laboratorních simulací, testů v reálném prostředí a terénních zkoušek, a to v laboratoři pro čistou energii v polárním prostředí univerzity.
Ve vnitřním prostředí laboratoře vědci simulovali extrémní podmínky Antarktidy: teploty až minus 50 stupňů Celsia a větry o rychlosti 60 metrů za sekundu. Výzkumná kabina napodobovala obytné prostory stanice a venkovní komory vytvářely umělé sněhové bouře.
»Extrémní zima a vichřice jsou největšími překážkami. Laboratorní simulace zlepšují spolehlivost a bezpečnost zařízení,« řekl Dou Yinke, děkan školy elektrotechniky a energetiky univerzity.
Během období bez větru a slunce může systém napájet maximální zatížení stanice 150 kilowattů po dobu dvou a půl hodiny. Jeho vodíkové jednotky mohou také poskytovat nepřetržitou elektřinu o výkonu 30 kilowattů po dobu 14 dní během polárních nocí.
Sun zdůraznil dvojí výhody nového systému: snížené náklady a ochranu křehkého ekosystému Antarktidy.
Přes významné technické výzvy při zavádění systémů čisté energie v Antarktidě je, podle Yaedong Kim, bývalého prezidenta Vědeckého výboru pro antarktický výzkum, nedávné dosažení využití obnovitelných zdrojů energie ve stanici Qinling ve výši 60 procent pozoruhodné.
Stanice Qinling, pátá antarktická základna Číny, zahájila provoz v únoru 2024. Plány na rozšíření energetického systému na další polární stanice Číny a jeho přizpůsobení dalším drsným prostředím po celém světě jsou již v přípravě.
(Xinhua)
) Chceš si najít ženu na jednu noc? Pojď na — https://ok.me/x9LK1