Home Pel mel Věda a příroda Čínský hornatý region bohatne díky prosperujícímu čajovému průmyslu

Čínský hornatý region bohatne díky prosperujícímu čajovému průmyslu

Zemědělci sbírají čajové lístky na čajové plantáži v okrese Mej-tan v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou, 4. dubna 2023. FOTO - Xinhua/Ou Dongqu

S prvními paprsky ranního rozbřesku se Wu Kuang-jün probouzí, aby zahájila svůj náročný den v období sklizně, a vyráží ven sbírat čajové lístky, přičemž s sebou nese malý košík.

Sedmdesátiletá Wu, která je příslušnicí etnické skupiny Miao, pochází z vesnice Wang-feng v okrese Lej-šan, který se nachází v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou. Díky ekologickým výhodám kraje, který se nachází v nízké zeměpisné šířce a vysoké nadmořské výšce a má omezené množství slunečního svitu, se z něj stala základna pro výrobu vysoce kvalitního čaje.

V Lej-šanu tvoří Miaové 84,2 % z celkového počtu obyvatel. Podle starších lidí ze správního obvodu Wang-feng, které spravuje vesnici Wang-feng, je všeobecně známo, že místní lidé rádi pijí čaj. Přítomnost starých čajovníků v oblasti navíc svědčí o dlouholeté tradici pěstování čaje v regionu.

Wu obhospodařuje téměř 10 mu (asi 0,67 ha) čajovníků, z nichž čtyři mu obhospodařuje sama, zatímco zbytek pronajímá jiným. Během sezóny sběru čaje je schopna každý den sklidit přibližně 2,5 kg čajových lístků, což jí přináší průměrný denní příjem přibližně 160 jüanů (asi 23,3 amerických dolarů).

Podle Li Siao-chua, vedoucího správního obvodu Wang-feng, se oblast pyšní svažitými poli, která jsou vhodná pro pěstování čaje. Od 90. let 20. století místní vláda rozdává vesničanům čajové sazenice zdarma a aktivně je podporuje ve výsadbě čajovníků.

V současné době má každý obyvatel městečka dva mu čajovníků, uvedl Li a dodal, že v roce 2022 dosáhl roční čistý příjem na obyvatele obvodu 16 000 jüanů, přičemž čajový průmysl se na celkovém příjmu podílel 40 procenty.

Vzhledem k tomu, že produkce a kvalita čaje se stále zlepšuje, do obvodu se sjíždějí podnikatelé z okresu i mimo něj, aby si nakoupili čajové lístky.

Farmář sbírá čajové lístky na čajové plantáži v okrese Mej-tan v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou, 4. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Ou Dongqu


Při západu slunce jsou každých několik set metrů podél silnice vedoucí do městečka vidět stánky, kde se hromadí čajové lístky, které pěstitelé prodávají v blízkosti svých čajových plantážích.

V loňském roce kraj investoval více než 8 milionů jüanů do výstavby vzorové digitální základny, která zahrnuje software pro sledování zdrojů, systém pro zpracování velkých objemů dat a zobrazovací centrum a nabízí vědeckou a technologickou podporu pro chytrou správu čajových plantáží.

Výpočetní platforma zobrazuje teplotu, vlhkost, směr větru a výživu půdy na čajových plantážích v reálném čase. Lan Wen-jen, pracovník odpovědný za tuto základnu, vysvětlil, že zemědělští odborníci mohou prostřednictvím této platformy včas zjistit situaci na čajových plantážích a poskytnout pěstitelům čaje technické pokyny.

»Digitální správa umožňuje vládě, odborníkům a pěstitelům čaje mít jasný přehled o celkové situaci čajových plantáží a poskytuje základ pro dohled, produkci a spotřebu,« uvedl Mao Čeng-siang, zástupce ředitele úřadu pro zemědělství a venkov v Lej-šanu.

V roce 2022 měl okres celkem 163 000 mu čajových plantáží a čajový průmysl využívalo více než 78 000 pěstitelů čaje ze 132 vesnic v okrese.

Okres Mej-tan v severní části provincie Kuej-čou, který se nachází na 27. stupni severní šířky, je spolu s pohořím Wu-i v čínské provincii Fu-ťien a indickým Dárdžilingem jednou ze tří hlavních oblastí produkce čaje na světě.

Mej-tan, jehož čajové plantáže mají rozlohu 600 000 mu, se zaměřil na rozvoj čajového průmyslu, aby zlepšil život svých obyvatel.

Podle statistik místního oddělení čajového průmyslu bylo v roce 2022 vyvezeno více než 3200 tun čajových lístků do zemí a regionů včetně Ruska, Malajsie, Pákistánu a Maroka.

Letecký snímek ukazuje čajové plantáže ve městě Jung-sing v okrese Mej-tan v jihozápadní čínské provincii Kuej-čou, 4. dubna 2023.  FOTO – Xinhua/Ou Dongqu

Siung Š‘-chua, 57letý obyvatel města Tchien-čcheng v Mej-tanu, vlastní sedm mu čajovníků, které během festivalu Čching-ming, optimálního období pro sklizeň čerstvých čajových lístků, dávají 3 až 3,5 kg lístků denně. To dává celkový příjem téměř 40 000 jüanů za sezónu sklizně.

Okres Ťiang-kou, kde se nachází přírodní památka hora Fanjing-šan, je považován za »hlavní město čaje matcha v Číně«. V roce 2018 zřídila společnost Guitea Group, přední podnik na výrobu čaje v provincii Kuej-čou, v Ťiang-kou dílnu na výrobu matchy, jehož roční produkce dosahuje 4000 tun.

Jako jedna z největších dílen na výrobu rafinované matchy na světě vyváží své výrobky do 34 zemí a regionů včetně Německa, Spojených států a Kanady.

V kraji byly dosud vybudovány čtyři výrobní linky na matchu, které poskytly pracovní příležitosti téměř 100 000 lidí.

Do roku 2022 se plocha čajových plantáží v provincii Kuej-čou rozšířila na 7 milionů mu, což přineslo roční produkci 454 000 tun čajových lístků v hodnotě 60,62 miliardy jüanů. Čajový průmysl v provincii rovněž vytvářel roční hodnotu vývozu ve výši 520 milionů jüanů.

(Xinhua)