Ve středu byla zahájena výstavba základů Core Array k čínskému sférickému radioteleskopu s pětisetmetrovým talířem (FAST), což poukazuje na rostoucí potenciál Číny ve světovém radioastronomickém výzkumu.
Core Array, které je navrhovaným rozšířením FAST, největšího světového radioteleskopu využívajícího jeden pětisetmetrový talíř, integruje 24 sekundárních čtyřicetimetrových antén implantovaných do vzdálenosti 5 kilometrů od stanoviště FAST, uvedl Ťiang Pcheng, zástupce ředitele Národních astronomických observatoří spadajících pod Čínskou akademii věd (CAS).
Soustava navržená v Číně bude kombinovat bezprecedentní citlivost FAST s vysokým úhlovým rozlišením, čímž překoná možnosti soustav nové generace ve světě na podobných frekvencích.
Odhaduje se, že základní soustava FAST bude dokončena a uvedena do provozu v roce 2027.
Podle studie provedené CAS bude Core Array vybaveno pokročilými zařízeními, která zlepší účinnost průzkumu FAST, jehož široké frekvenční pokrytí a velké zorné pole (FOV) budou nezbytné pro studium přechodných kosmických jevů, jako jsou rychlé rádiové záblesky a události gravitačních vln; provádění průzkumů a řešení struktur v neutrálních vodíkových galaxiích; sledování nebo detekci pulsarů; a zkoumání exoplanetárních systémů.
Ťiang uvedl, že po uvedení do provozu by FAST Core Array mohla poskytnout více možností pro celosvětový radioastronomický výzkum díky široké škále potenciálních vědeckých aplikací od kosmologie po vědu o exoplanetách.
Ve středu zároveň uplyne osm let od spuštění FAST. Za necelých deset let již FAST významně rozšířil své astronomické pozorovací možnosti a FAST Core Array má jeho pozorovací možnosti dále rozšířit.
Ťiang řekl, že pozorování prováděná pouze pomocí FAST jsou jako kreslení tužkou, zatímco FAST Core Array je jako zachycení noční oblohy digitálním fotoaparátem.
Od svého spuštění v roce 2016 identifikoval FAST doposud více než 900 nových pulsarů. Počet nových pulsarů objevených pomocí FAST je více než trojnásobkem celkového počtu pulsarů objevených zahraničními teleskopy za stejné období.
FAST zahájil oficiální provoz v lednu 2020 a světu byl oficiálně zpřístupněn v březnu 2021. Teleskop poskytuje astronomům na celém světě výkonný nástroj k odhalování záhad a vývoje vesmíru.
Od svého oficiálního otevření světové vědecké komunitě 31. března 2021 umožnil FAST výzkumným týmům z 15 zemí, včetně Spojených států, Nizozemska a Austrálie, více než 900 hodin pozorování zaměřených na různé vědecké účely.
Letos 6. dubna FAST znovu otevřela přihlášky na pozorovací projekty pro sezónu 2024-2025 a nabídla 1600 hodin pozorovacího času teleskopu pro volně aplikované projekty.
Britský astronom Ralph Eatough uvedl, že otevření FAST světu znamená, že astronomové nyní mohou provádět experimenty, které dříve nebyly možné kvůli nedostatečné citlivosti teleskopu, přičemž nejlepším příkladem je možnost detekce pulsarů nacházejících se ve vnějších galaxiích.
Čchen Sien-chuej, akademik z CAS, řekl: »FAST pomáhá lidstvu zkoumat vznik, vývoj a strukturu vesmíru, poskytuje zásadní pozorovací data pro pochopení naléhavých vědeckých otázek a zároveň slouží jako důležitá platforma pro mezinárodní vědeckou výměnu a spolupráci.«
(Xinhua)