Čínští a američtí vědci vyvinuli robota měnícího tvar inspirovaného mořskou okurkou

Výzkumníci ze Sunjatsenovy univerzity, Univerzity Če-ťiang v Číně a Univerzity Carnegieho a Mellona ve Spojených státech se nechali inspirovat změnami tvaru těla mořské okurky a vyvinuli deformovatelný, magneticky řízený tekutý kov s cílem výroby robotů.

Mořská okurka může reverzně měnit tuhost tkáně a zlepšit tak svou nosnost. Pokud byl android měnící tvar v Terminátorovi 2 ohromující, tento nový design pro tekutého robota přivedl filmový zázrak blíže k realitě. V demonstračním videu je vidět humanoidní robot vyrobený z tekutého kovu, jak uniká z uzavření klece tím, že se roztaví na kapalinu a následně automaticky obnoví svou postavu.

Přechod z pevného skupenství na kapalinu

Výzkumníci podle studie publikované nedávno v časopise Matter vložili přechodnou hmotu v magnetoaktivní fázi do kapalného kovu, aby mohl robot přepínat mezi pevným a kapalným stavem prostřednictvím ohřevu střídavým magnetickým polem a okolního chlazení.

Robot vykazuje vysokou mechanickou pevnost, vysokou nosnost a vysokou pohybovou rychlost v pevné fázi a vynikající přizpůsobivost tvaru, jako je prodloužení, štěpení a sloučení, v kapalné fázi.

Podle studie může tři metry dlouhý robot, pokud je ovládán magnety, dosáhnout v pevném stavu skoku o výšce 60 milimetrů.

Konstrukce s dynamickou přenastavitelností tvaru může být použita k výrobě šroubů s posunem tvaru pro chytrou montáž, nebo třeba i odstranění cizích těles v žaludku, řekli výzkumníci.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy