Studenti během čtvrté živé hodiny z cyklu »Tchien-kungské lekce« na univerzitě Pej-chang v Pekingu, hlavní město Číny, 21. září 2023. FOTO - Xinhua/Ju Huanzong

Ve čtvrtek odpoledne se konala čtvrtá živá hodina výuky z čínské vesmírné stanice, kterou studentům na Zemi přednesli astronauti z lodi Šen-čou-16 Ťing Chaj-pcheng, Ču Jang-ču a Kuej Chaj-čchao.

Jednalo se o první vědeckou přednášku přednesenou z laboratorního modulu Meng-tchien vesmírné stanice Tchien-kung a čtvrtou ze série »Tchien-kungské lekce«.

Studenti během čtvrté živé hodiny z cyklu »Tchien-kungské lekce« na univerzitě Pej-chang v Pekingu, hlavní město Číny, 21. září 2023. FOTO – Xinhua/Ju Huanzong

Během 48minutové přednášky astronauti představili scény ze své práce a života v laboratorním modulu Meng-tchien.

Předvedli také různé zajímavé experimenty v prostředí mikrogravitace, například pokusy s kulovým plamenem a kovovým gyroskopem, a pokusy ukazující zákon zachování hybnosti. Vysvětlili také vědecké principy těchto experimentů.

V Číně je k tomuto účelu k dispozici pět učeben, z toho jedna na univerzitě Pej-chang v Pekingu. Na těchto místech se do přednášky zapojilo přibližně 2800 studentů.

Během živě přenášené přednášky astronauti komunikovali se studenty v učebnách na Zemi.

Podle Čínské agentury pro pilotované vesmírné lety se v budoucnu uskuteční další vesmírné přednášky během aplikační a vývojové fáze vesmírné stanice.

Jako čínská národní vesmírná laboratoř hraje vesmírná stanice Tchien-kung klíčovou roli v popularizaci vědy a vzdělávání.

Posádky astronautů ze Šen-čou-13 a Šen-čou-14 již dříve uskutečnily tři přednášky »Tchien-kungské lekce«, které se setkaly s vřelým ohlasem.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here