Čínští odborníci pomáhají zemím zapojeným do iniciativy Pásma a stezky pěstovat zeleninu v poušti

Na pozadí pouště u katarského hlavního města Dauhá se jako oáza vyjímá několik velkých skleníků na pěstování zeleniny.

Nejsou to však jen tak ledajaké skleníky na zeleninu.

Zelenina se v nich nepěstuje v polním prostředí, ale ve vícevrstvých kontejnerech bez půdy. Každá řádka pěstované zeleniny je vybavena trubicí, ve které místo obyčejné vody proudí živný roztok, aby zelenina mohla růst.

Zeleninové skleníky jsou názorným příkladem toho, jak čínské zemědělské technologie pomáhají zlepšit pěstování zeleniny v zemích podél iniciativy Pásma a stezky (BRI), která byla spuštěna přibližně před deseti lety.

Katar, který se nachází na jihozápadním pobřeží Perského zálivu, je kvůli omezenému množství orné půdy a zdrojů sladké vody do značné míry závislý na dovozu zeleniny, masa a dalších zemědělských produktů. Od konce roku 2019 poskytuje Institut městského zemědělství (IUA) Čínské akademie zemědělských věd (CAAS) místním zemědělským společnostem v Kataru pokročilé techniky pěstování rostlin.

»Spolupracujeme s katarskou společností WeGrow Agriculture Investment WLL a pomáháme místním lidem vyvíjet nové metody pěstování zeleniny, které jsou přizpůsobené místnímu prostředí,« uvedl Čchi Č‘-jung, výzkumný pracovník IUA.

Pěstování zeleniny ve vyprahlé poušti je velkou výzvou. Čínští odborníci vytvořili speciální návrhy v oblasti světla, vody a půdy, které jsou pro růst rostlin nezbytné.

Podle Čchiho, aby se vyhnuli silnému slunečnímu záření v poušti, nainstalovali stínící techniku nad kontejnery na pěstování rostlin a zavedli řízené světelné prostředí LED, aby zajistili potřebu světla pro rostliny.

»Různé rostliny potřebují k růstu různé typy světla. Vyvinuli jsme speciální vzorce LED osvětlení pro různé druhy zeleniny a také související vybavení,« řekl Čchi.

Pokud jde o vodu a půdu, odborníci z IUA zkombinovali hydroponii a techniku půdy z pevných aktivních vláken neboli techniku Leitu.

»Ta nahrazuje půdu ekologickým materiálem vyrobeným převážně ze slámy, stonků bavlny a dalších zemědělských a lesnických odpadů, což zajišťuje vysokou produkci při nízké spotřebě energie,« uvedl Čchi, který je zároveň autorem techniky Leitu.

V hydroponii se pěstuje především listová zelenina, zatímco technika Leitu poskytuje podmínky pro pěstování více druhů zeleniny, jako jsou lilky, rajčata a okurky, uvedl Čchi.

»Všechny tyto techniky pomohly dosáhnout standardizovaného řízení teploty, světla a regulace vlhkosti v procesu pěstování zeleniny,« dodal.

Podle IUA se díky čínským technologiím zvýšila produkce zeleniny v Kataru ze dvou odrůd před třemi lety na více než 30 odrůd, včetně šesti druhů salátu, čtyř druhů kapusty, pěti druhů paprik, zelí, špenátu a celeru.

»Postavili jsme v Kataru více než 10 000 metrů čtverečních zeleninových skleníků a odvedli velký kus práce při podpoře dodávek zeleniny pro mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru,« uvedl Jang Čchi-kchang, zástupce ředitele IUA.

Odborníci IUA zároveň spolupracují s Hamad Bin Khalifa University na vybudování společné výzkumné laboratoře. »Brzy tam vyšleme první skupinu techniků, kteří budou pěstovat ovoce, jako jsou jahody a borůvky, což je v poušti poměrně náročný pokus,« řekl Čchi.

»Naším cílem je dosáhnout spolupráce mezi průmyslem, univerzitami a výzkumem v oblasti pěstování pouštních rostlin,« dodal.

Díky úspěchu modelu výsadby v Kataru jsou čínské zemědělské technologie přijímány stále více zeměmi podél BRI. Čchi prozradil, že společnosti ve Spojených arabských emirátech a Ománu doufají, že s nimi budou v blízké budoucnosti spolupracovat na zřízení dalších inteligentních skleníků na pěstování zeleniny v poušti.

»Přineseme naše technologie ku prospěchu více zemí podél BRI,« řekl Jang.

Na snímku pořízeném mobilním telefonem je zelenina rostoucí ve skleníku v poušti na severu Kataru 17. listopadu 2022. FOTO – Xinhua/Institut městského zemědělství

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy