Home Pel mel Věda a příroda Čínští vědci prokázali přítomnost oceánu na Marsu

Čínští vědci prokázali přítomnost oceánu na Marsu

Fotografie zveřejněná 11. června 2021 Čínským národním vesmírným úřadem (CNSA) ukazuje přistávací plošinu prvního čínského marsovského vozítka Ču-žung. FOTO – Xinhua/CNSA

Čínští vědci objevili přímý důkaz, který podle Čínské univerzity geověd ve Wu-chanu dokazuje existenci dávného oceánu na severní planině na Marsu.

Předchozí studie nalezly důkazy o velkém množství kapaliny na raném Marsu, ale tato tvrzení zůstávala sporná kvůli nedostatku rozborů přímo na místě.

Výzkumný tým pod vedením profesora Siao Lunga z této univerzity analyzoval vědecká data z multispektrální kamery marsovského vozítka Ču-žung a podle článku zveřejněného v časopise National Science Review poprvé nalezl petrologické důkazy o mořských sedimentárních horninách na povrchu Marsu.

»Když jsme se podívali na snímky z palubní kamery roveru, zjistili jsme, že struktury podloží obnažených hornin se výrazně liší od běžných vulkanických hornin na povrchu Marsu i od struktur podloží tvořených eolickými písky,« uvedl Siao.

Dodal, že dvousměrné charakteristiky proudění, které naznačují poznatky o podloží, odpovídají nízkoenergetickým přílivovým tokům v prostředí pobřežních mělkých oceánů na Zemi.

Výsledky studie poskytly bezprostřední potvrzení existence dávného oceánu na Marsu.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here