Čínští vědci zkoumají stavební materiály z Měsíce a nové technologie

Pekingský technologický institut (BIT) nedávno obdržel 500 mg měsíčních vzorků, které přivezla mise Chang’e-5. Výzkumný tým s BIT bude zkoumat materiálové charakteristiky těchto vzorků a také související technologii aditivní výroby s ohledem na vybudování budoucí lunární výzkumné stanice.

Šen Ťün, profesorka školy strojního inženýrství na BIT, poznamenala, že pro výstavbu lunárních výzkumných stanic byly stanoveny jak mezinárodní, tak domácí plány, a její tým se zaměří na související předběžný výzkum.

»Stavba lunární výzkumné stanice je jako stavba domu na Měsíci. Vzhledem k současným omezením nosnosti raket a vysokým nákladům na dopravu mezi Zemí a Měsícem je při stavbě lunárních výzkumných stanic nezbytné využívat původní materiály na Měsíci. To znamená, že jako hlavní materiál bude sloužit měsíční půda,« řekla Šen.

Profesorka uvedla, že vědecký výzkum bude probíhat ve dvou fázích. Nejprve budou zkoumány základní fyzikální vlastnosti vzorků, včetně optických a elektromagnetických vlastností.

Následně bude tým zkoumat povrchové vlastnosti částic měsíční půdy a hledat nejvhodnější techniky 3D tisku a materiály, které lze po smíchání s měsíční půdou vytisknout ve vhodných tvarech.

»Pokud přirovnáme měsíční půdu k cementu, uděláme to tak, že nejprve prozkoumáme vlastnosti cementu, pak najdeme vhodné materiály, jako je písek a lepidla pro smíchání s cementem, a nakonec zajistíme, že budeme mít technologii pro výrobu cihel ze směsi cementu a písku,« dodala Šen.

Technologie formování měsíční půdy se potýká s řadou problémů, jako je kompatibilita materiálů, stabilita směsí a spolehlivost tisku.

Měsíční vzorky nebudou použity pro stavební experimenty. Místo toho tým plánuje vyvinout simulovanou měsíční půdu s existujícími materiály na Zemi a průběžně optimalizovat vývojové metody a konstrukční techniky na základě analytických dat z obdržených měsíčních vzorků.

»BIT plně využije tyto cenné měsíční vzorky a zavazuje se poskytnout teoretický základ a technickou podporu pro budoucí výstavbu lunárních výzkumných stanic,« uvedl Čang Ťün, akademik Čínské technické akademie a stranický šéf BIT.

Dodal, že univerzita bude spolupracovat s příslušnými organizacemi v oblasti vědeckého výzkumu a přípravy personálu a přispěje k využívání měsíčních zdrojů i k mírovému využívání vesmíru lidstvem.

Sonda Chang’e-5, která se skládá z orbitálního modulu, přistávacího modulu, výstupového modulu a návratového modulu, byla vypuštěna v listopadu 2020 a v prosinci téhož roku se vrátila na Zemi. Získala celkem 1731 gramů měsíčních vzorků, především hornin a půdy z povrchu Měsíce.

Od 12. července 2021 bylo 98 výzkumným týmům poskytnuto pět dávek měsíčních vzorků. K dnešnímu dni bylo ve vědeckých časopisech publikováno více než 60 nových souvisejících poznatků.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy