Home Pel mel Věda a příroda Dnes odstartuje raketoplán Šen-čou 15 s posádkou na čínskou vesmírnou stanici

Dnes odstartuje raketoplán Šen-čou 15 s posádkou na čínskou vesmírnou stanici

Posádka Šen-čou 15 FOTO - CRI

Čína dnes vypustí vesmírnou loď Šen-čou 15 a pošle tak další tři čajkonauty na čínskou vesmírnou stanici na oběžné dráze. Vesmírnou loď vynese na oběžnou dráhu raketa Dlouhý pochod 2F Y15.

Čínská vesmírná agentura pro lety s lidskou posádkou (CMSA) uvedla, že k provedení vesmírné mise Šen-čou 15 byli vybráni čajkonauti Fej Ťün-lung, Teng Čching-ming a Čang Lu. Trojice krátce zůstane ve vesmírné stanici se tříčlennou posádkou Šen-čou 14, která se připravuje na cestu zpět na Zemi. Šen-čou 15 je poslední mise ve fázi výstavby čínské vesmírné stanice.

Centrum pro vypouštění satelitů v Jiuquan se Střediskem pro správu satelitů ve městě Si-an a další instituce pro sledování a správu vesmíru zapojené do této mise provedly už v neděli kolem 7.00 ráno simulaci startu pod jednotným velením Střediska pro správu vzdušeného prostoru v Pekingu (BACC).

Všechno na dobré cestě

Sledovací loď Jüan-wang 6, která bude provádět sledovací a kontrolní misi, je již v určené oblasti mise. Mise Šen-čou 15 čelí v těžkých zimních podmínkách obtížnému startovnímu oknu, takže týmy, včetně meteorologické podpory, měření a startu, zintenzivnily meteorologické konzultace a přezkum souvisejících zařízení.

Wang Süe-wu, zástupce ředitele Centra pro vypouštění satelitů v Jiuquan řekl, že »aby se vypořádali s nízkou teplotou během startu, naše týmy zodpovědné za všechny systémy na místě startu provádí průběžné kontroly zařízení a vybavení«. »Soudě podle dnešní společné zkoušky s kontrolou veškerého vybavení a celého systému můžeme říci, že všechny systémy rakety, kosmické lodi a místa startu jsou v dobrých podmínkách a že jsme dokončili přípravné práce na tankování rakety,« dodal.

Čchang Wu-čchüan), hlavní konstruktér rakety Dlouhý pochod 2F, také řekl, že od té doby, co byla raketa Dlouhý pochod 2F Y-15 přepravena 21. listopadu do startovní věže, jeho tým připojil zařízení k raketě a pozemní vybavení a podle pracovního plánu zkontroloval stav celé rakety a jejích subsystémů. »Na základě inspekce jsme potvrdili, že raketa je ve velmi dobrém stavu a doufáme, že posádku Šen-čou 15 plynule vynese do vesmíru,« řekl Čchang.

(pr)

Předchozí článekPortugalsko – Uruguay 2:0. Bruno Fernandes zařídil osmifinále
Další článekPalestina měla být rozdělena na dva státy již před 75 lety