Home Pel mel Věda a příroda Doručovatelé v Japonsku minulostí? Robot úspěšně splnil dopravní testy

Doručovatelé v Japonsku minulostí? Robot úspěšně splnil dopravní testy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V pondělí se v Tokiu před budovou japonského ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu uskutečnil závěrečný test bezpilotního robota pro doručování zboží. Testy byly provedeny před termínem 1. dubna, kdy bude povoleno volné používání těchto samořídících zařízení v celé zemi, informovala tisková agentura Kjódó.

Robot, který připomíná krabici na kolečkách se světlomety, dokáže doručit objednané zboží a balíčky na zadanou adresu rychlostí 6 km/h a posílat příslušná oznámení na telefon příjemce. Vyvinula ho skupina osmi společností, včetně společností Honda Motor a Panasonic Electronics. Během závěrečných testů zařízení mimo jiné prokázalo, že svědomitě dodržuje dopravní předpisy a dokáže okamžitě zastavit, pokud se před ním nečekaně objeví chodci nebo jiné překážky.

Tomomasa Sato, šéf Asociace doručovacích robotů, ve svém projevu na slavnostním ceremoniálu před ministerstvem zdůraznil, že zavedení takové technologie zmírní vážný nedostatek pracovníků v tomto oboru. Vyjádřil naději, že se japonský vývoj stane v této oblasti podnikání mezinárodním standardem.

Dřívější testy těchto zařízení byly provedeny v různých oblastech Japonska. Bezpilotní doručovací roboty jsou vybaveny přijímačem, který umožňuje operátorovi na dálku sledovat jejich pohyb, v případě potřeby změnit jejich trasu nebo jim nařídit návrat na základnu.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.