Home Pel mel Věda a příroda Elektrobusy značky BYD dodány na japonský ostrov Hokkaidó

Elektrobusy značky BYD dodány na japonský ostrov Hokkaidó

Elektrobus BYD zaparkovaný před branou stadionu Es Con Field Hokkaido v japonské Kitahirošimě 24. února 2023. FOTO - Xinhua/Jiang Qiaomei

Čínská automobilka BYD dodala do města Kitahirošima v prefektuře Hokkaidó v rámci snah o elektrifikaci regionu a uhlíkovou neutralitu sérii elektrobusů.

Autobusy, celkem pět kusů, budou sloužit jako kyvadlová doprava mezi Hokkaido Ballpark F Village, místním sportovním a volnočasovým komplexem, a nádražím japonských železnic Kitahiroshima Station. Jedná se o první dodávku elektrobusů na Hokkaidu od společnosti BYD JAPAN Co, Ltd.

Autobusy zahájí provoz 14. března, kdy se bude konat venkovní utkání, při němž umožní návštěvníkům cestovat mezi nádražím a hlavním střediskem Es Con Field Hokkaido, novým domovským stadionem slavného japonského baseballového týmu Nippon Ham Fighters.

Stadion bude oficiálně předán do užívání koncem března.

Autobusy přizpůsobené designu stadionu jsou černé s jasně modrými linkami a každý z nich může přepravit až 80 cestujících.

Společnost Hokkaido Bus Company jako provozovatel elektrických autobusů BYD představila elektrické autobusy poprvé.

Prezident společnosti Harunari Nishimura uvedl, že vzhledem k nízké míře rozšíření elektrobusů v Japonsku nemá Hokkaido téměř žádné relevantní zkušenosti, takže toto představení má velký význam.

Výběr elektrobusů BYD může přispět k místní uhlíkové neutralitě a tyto elektrobusy mohou pomáhat při nouzové  evakuaci, uvedl Maezawa Ken, výkonný ředitel a generální manažer obchodního provozu společnosti Fighters Sports & Entertainment, provozovatele střediska.

Zástupci společností Fighters Sports & Entertainment, Hokkaido Bus Company a BYD Japan pózovali pro fotografii po slavnostním předání v japonské Kitahiroshimě 24. února 2023. FOTO – Xinhua/Jiang Qiaomei

Na sobotní slavnostní předávce řekl Ken agentuře Xinhua, že vzhledem k rozmanitosti modelů BYD by společnost chtěla v budoucnu představit více elektrických vozidel BYD, aby podpořila ochranu životního prostředí.

»Na Hokkaidó v budoucnu zavítá mnoho čínských turistů a já doufám, že zde uvidí jezdit elektrobusy BYD po silnicích Hokkaidó,« řekl.

»Opravdu se těším, že čínští turisté přijedou co nejdříve, budou cestovat elektrobusy BYD a pocítí atmosféru a kouzlo baseballových zápasů,« dodal Ken.

Hokkaido Ballpark F Village se nachází mezi městem Sapporo a letištěm New Chitose, je otevřen veřejnosti po celý rok a nabízí turistům na Hokkaidu různé rekreační programy.

(Xinhua)