Home Pel mel Věda a příroda EU přehodnotí status ochrany vlků poté, co jejich počet prudce vzrostl

EU přehodnotí status ochrany vlků poté, co jejich počet prudce vzrostl

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropská komise oznámila, že zvažuje, zda upravit pravidla pro omezení ochrany vlků, protože opětovný nárůst počtu těchto šelem vyvolal rostoucí napětí mezi zemědělci, kteří se obávají o bezpečnost svých hospodářských zvířat.

Oznámení přišlo téměř přesně na den rok poté, co vlk počátkem loňského září na rodinné farmě v Hannoveru na severu Německa zabil poníka, který patřil šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové.

Odborníci a ekologické organizace odhadují, že ve 27 členských zemích EU se může vyskytovat až 19 000 vlků, přičemž se předpokládá, že v Bulharsku, Řecku, Itálii, Polsku, Rumunsku a Španělsku se jich pohybuje více než 1000.

Odhaduje se, že jejich počet za posledních deset let vzrostl o 25 %. Ve většině Evropy zůstávají chráněným druhem, ale lidé ztratili zvyk žít v jejich blízkosti a tradiční způsoby řízení a ochrany hospodářských zvířat před vlky byly opuštěny.

Komise uvedla, že chce »v případě potřeby upravit status ochrany« vlků a že chce aktualizovat pravidla »s cílem zavést v případě potřeby další flexibilitu« v závislosti na vývoji jejich počtu.

Za tímto účelem komise vyzývá místní komunity, vědce a další zainteresované strany, aby do 22. září – tedy za necelé dva týdny – poskytli nové údaje o populaci vlků a jejich dopadu. Podobná dubnová výzva k poskytnutí informací podle ní »neposkytla dostatečně úplný obraz« pro přijetí opatření.

Komise nechtěla potvrdit, zda usiluje o odstřel vlků. Mluvčí Adalbert Jahnz na to pouze uvedl, že »doufáme, že získáme úplný a přesný, aktuální obraz situace, abychom mohli přijmout další nezbytná opatření«.

V pondělním rozhovoru však německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová uvedla, že do konce měsíce plánuje předložit konkrétní návrhy na usnadnění odstřelu vlků za účelem ochrany pasoucích se zvířat, jako jsou ovce, ve své zemi.

»Odstřel vlků po útocích vlků musí být možný rychleji a s menší byrokracií,« řekla Lemkeová deníku Die Welt. »Pokud jsou napadeny desítky ovcí a leží mrtvé na pastvině, pak je to tragédie pro každého chovatele zvířat a velmi velká zátěž pro postižené.«

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here