Home Pel mel Věda a příroda Francouzský designér přispívá k udržitelnému rozvoji v Číně

Francouzský designér přispívá k udržitelnému rozvoji v Číně

Francouzský designér Johannes Faure-Brac a farmář ukazují čerstvě natrhané chlebovníky v Čung-šanu v jihočínské provincii Kuang-tung, 25. července 2023. FOTO - Xinhua

Francouzský designér Johannes Faure-Brac navštívil Čínu poprvé v roce 2012 a od té doby je svědkem toho, jak se v Číně v průběhu desetiletí prosazují postupy udržitelného rozvoje.

Johannes pochází z malebné francouzské vesnice Sigoyer, kde jeho dětství provázela dobrodružství v lese po boku rodičů, když si stavěli přístřešky ze dřeva. Tyto rané zážitky v něm zformovaly hluboké pouto k přírodě.

Na univerzitě vystudoval průmyslový design se zaměřením na vytváření produktů, které přispívají k udržitelnému rozvoji.

Od své první návštěvy Číny Johannes sleduje, jak čínská vláda významně investuje do udržitelného rozvoje, což vedlo k rychlému růstu zelené ekonomiky.

Podle Johannese celý svět mluví o udržitelném rozvoji, ale žádná země nepodnikla v posledních letech tak rychlé konkrétní kroky jako Čína.

Čína oznámila, že do roku 2030 dosáhne maxima emisí oxidu uhličitého a do roku 2060 dosáhne uhlíkové neutrality.

Do konce roku 2022 přesáhl čínský instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie 1,2 miliardy kilowattů a Čína se dostala na světovou špičku, pokud jde o rozsah výroby energie z vodních, větrných a solárních elektráren a biomasy.

»Potřebujeme zemi, jako je Čína, která dokáže rychle jednat podle toho, co říká, a ukazovat cestu,« řekl Johannes.

V roce 2019 se přestěhoval do Čung-šanu v jihočínské provincii Kuang-tung, kde pracuje jako vedoucí pro udržitelné návrhy a rozvoj ve společnosti Flow, zážitkové farmě a útulku pro zvířata zaměřeném na ekologickou ochranu.

Pořádá také speciální aktivity pro děti, jako je poznávání přírody, environmentální umění, ekologické zemědělství a péče o zvířata.

Během letních prázdnin Johannes vede kurzy o přírodě pro děti, které se účastní táborů společnosti Flow. Učí je sbírat ovoce a zeleninu a starat se o zvířata, poskytuje jim praktické zkušenosti s přírodou a zároveň podporuje ekologické povědomí.

Johannes říká, že myšlenka ochrany životního prostředí by se podle něj měla pěstovat už od útlého věku, a to počínaje maličkostmi.

»Všichni jsme děti Země. Dobrá výchova dětí by měla vnést do jejich her také moudra o ekologické ochraně,« řekl. »Vyrůstal jsem v nedotčeném a krásném přírodním prostředí. Doufám, že budu moci čínským dětem předat štěstí, které jsem cítil ve svém rodišti.«

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here