Home Pel mel Věda a příroda Ganga a další jihoasijské řeky by se mohly v příštích desetiletích výrazně...

Ganga a další jihoasijské řeky by se mohly v příštích desetiletích výrazně proměnit

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

OSN varuje, že tání a ústup ledovců v Himálaji způsobené změnou klimatu by mohlo vést k mělčení velkých jihoasijských řek – Gangy, Indu a Brahmaputry. Generální tajemník OSN António Guterres to řekl při projevu na konferenci OSN o vodě.

»Vzhledem k tomu, že ledovce a ledové příkrovy budou v nadcházejících desetiletích nadále ustupovat, pocítí to velké himálajské řeky jako Indus, Ganga a Brahmaputra – jejich průtoky se sníží,« řekl Guterres.

»Kromě toho stoupající hladina moří v kombinaci s pronikáním slané vody zničí většinu jejich rozsáhlých delt,« dodal generální tajemník.

Poznamenal, že ledovce jsou »vodními věžemi světa« a představují největší zásobárnu sladké vody na planetě, která podporuje výživu, zdraví, hospodářství a výrobu energie. Téměř dvě miliardy lidí – každý čtvrtý obyvatel Země – žijí v oblastech, kde je ledovce a sezónní tání sněhu zásobují vodou, zdůraznil Guterres.

»Naléhavě potřebujeme snížit emise, posílit adaptační opatření a zajistit klimatickou spravedlnost. A rozvojové země musí mít k dispozici zdroje, aby se mohly přizpůsobit a budovat odolnost vůči klimatickým katastrofám,« zdůraznil generální tajemník OSN.

(cik, TASS)