Home Kalendárium Henry Royce: 90 let. Automobily, které udělaly díru do světa

Henry Royce: 90 let. Automobily, které udělaly díru do světa

Dvaadvacátého dubna 1933, přesně před 90 lety, naposledy vydechl Sir Frederick Henry Royce, jeden z nejznámějších průkopníků automobilismu z celého světa, zakladatel automobilky Rolls-Royce.

Rodák z Alealtonu v roce 1884 založil spolu s Ernestem Claremontem v Manchesteru dílnu. Začínali instalacemi elektrických přívodů do domácností a výrobou domovních zvonků. ale již o deset let později vyráběli elektromotory, dynama i elektrické jeřáby. Psal se rok 1899, kdy si společnost už pod názvem Royce Ltd otevřela novou továrnu v Trafford Park v Manchesteru.

Sám Henry Royce se zamiloval do automobilů, které tehdy představovaly technickou díru do světa. Začal vyrábět své vlastní automobily a když se další z předstaitelů managementu firmy Henry Edmunds spřátelil s Charlesem Rollsem, byl zázrak budoucna na světě. Rolls souhlasil, že odebere všechna Royceova auta a dohodli se i na společné výrobě nejméně čtyřválcových automobilů společnou značkou. První vůz pod jménem Rolls-Royce byl vyroben v prosinci 1904 a v roce 1906 fúzí vznikla společnost Rolls-Royce Ltd. Světoznámá značka začala dobývat svět…

(mac)

FOTO – wikipedia.org/CC BY-SA 2.0, Chris J. Dixon