Itálie přišla za 30 let o 20 % zdrojů vody

Vodní zdroje se v Itálii od roku 1991 do roku 2020 zmenšily přibližně o 20 %. Přední ekonomické noviny Sole – 24 Ore v neděli s odvoláním na údaje Vyššího institutu pro ochranu životního prostředí a vědecký výzkum uvedly, že hladina vody klesla z 550 mm na přibližně 440 mm.

Vědecká instituce zkoumá vývoj hydrologické situace obecně od roku 1951 do roku 2021. »Tento pokles, který je z velké části důsledkem klimatických změn, je způsoben nejen snížením srážek, ale také zvýšeným výparem z nádrží a z vegetace v důsledku vyšších teplot,« cituje publikace odborníky. Dostupnost zásob vody ovlivňuje nedostatek srážek, sucho a vysoké teploty. »Náš výzkum již prokázal statisticky významný nárůst procenta italského území postiženého suchem,« uvedli vědci.

Již dříve sdružení italských zemědělských výrobců Coldiretti oznámilo, že hladina vody v jezeře Lago di Garda v severní Itálii je nejnižší za posledních 70 let.

Jeden z předních italských klimatologů Massimigliano Fazzini, specialista Italské společnosti pro environmentální geologii, v březnu pro agenturu TASS uvedl, že nedostatek vody je nejpalčivější v severních a severovýchodních oblastech Itálie, včetně hospodářsky nejvýznamnější Lombardie. Tyto regiony se v posledních dvou letech potýkají s 50-60% deficitem srážek.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy