Japonsko pokročilo v likvidaci vesmírného odpadu, družice se přiblížila k objektu na 50 metrů

Družice japonské soukromé společnosti Astroscale se přiblížila k 11 metrů dlouhému raketovému stupni obíhajícímu kolem Země na vzdálenost asi 50 metrů a úspěšně jej vyfotografovala. Snímek byl zveřejněn na internetových stránkách firmy, přičemž samotná operace byla provedena v rámci přípravy na skutečnou akci ničení velkého kosmického odpadu na oběžné dráze.

Stupeň vyřazený při startu podle společnosti patří japonské těžké nosné raketě H-2A. Sondu ADRAS-J, určenou k lovu kosmického smetí, vypustila společnost Astroscale letos v únoru. V dubnu se přiblížila na vzdálenost několika set metrů ke stejnému stupni rakety H-2A a vyfotografovala jej. Nyní se mu podařilo tuto vzdálenost výrazně zkrátit a pořídit ještě jasnější snímky.

V další fázi by se měl satelit přiblížit k raketovému stupni na několik metrů blíže, obletět ho a shromáždit podrobné informace o tomto objektu. V budoucnu hodlá společnost Astroscale vyvíjet a testovat technologie pro zachycení a likvidaci velkého kosmického odpadu. Společnost to hodlá dělat na komerční bázi.

Podle výpočtů Roskosmosu se na oběžné dráze Země již nyní nachází více než jeden milion vesmírných objektů větších než jeden centimetr a do roku 2030 se jejich počet zvýší 1,5krát. To představuje reálnou hrozbu pro zaručený přístup do vesmíru, včetně vypouštění a běžného provozu družic na oběžné dráze.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy