Home Pel mel Věda a příroda Krevní test k odhalení 50 typů rakoviny by příští léto mohl podstoupit...

Krevní test k odhalení 50 typů rakoviny by příští léto mohl podstoupit milion lidí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Galleriho test, který je již k dispozici v USA, detekuje fragmenty nádorové DNA kolující v krevním řečišti. Krevní test, který dokáže odhalit 50 typů rakoviny, by údajně mohl být od příštího léta v rámci pilotního programu nabízen milionu lidí.

Výkonná ředitelka NHS Amanda Pritchardová podle deníku The Times uvedla, že test Galleri, který vyvinula americká společnost Grail, má potenciál »navždy změnit péči o pacienty s rakovinou«.

Test detekuje fragmenty nádorové DNA cirkulující v krevním řečišti. Dokáže odhalit rakovinu, která se běžně nevyšetřuje, a s vysokou přesností zjistit, odkud nemoc v těle pochází.

Pritchardová uvedla, že pokud se předběžné výsledky studie ukáží jako úspěšné, bude testování od léta příštího roku rozšířeno na další milion lidí.

List cituje její slova: »Naše průkopnická studie NHS Galleri, která probíhá již druhým rokem, je prvním krokem v testování nového způsobu identifikace rakoviny dříve, než se objeví její příznaky.«

»Pokud se předběžné výsledky ukáží jako úspěšné, zavedeme od příštího léta tento test u dalšího milionu lidí v celé zemi, abychom mohli diagnostikovat tisíce dalších lidí s rakovinou v raném stadiu.«

Výzkumný pracovník zapojený do zkušebního projektu NHS sdělil na konferenci vedoucích pracovníků ve zdravotnictví v Manchesteru, že krevní testy by jednoho dne mohli provádět lidé ve svých domovech, píše list.

Galleriho test se zkouší na přibližně 140 000 Britů ve věku 50 až 77 let.

Test se ve zkušebním provozu ukázal jako slibný

Včasné zachycení rakoviny má zásadní význam pro to, aby lidé mohli podstoupit včasnou léčbu a mohli tak ve Velké Británii každoročně zachránit tisíce životů.

Studie vedená Oxfordskou univerzitou zjistila, že test se ukázal jako slibný ve studii zahrnující tisíce pacientů NHS.

Z 6238 osob v Anglii nebo Walesu, které se zúčastnily studie a které navštívily svého praktického lékaře s podezřením na příznaky, dokázal test odhalit příznaky rakoviny u 323 z nich – u 244 z nich byla následně diagnostikována rakovina. Vědci zjistili, že test správně odhalil rakovinu v 66 % případů.

Přesnost testu také závisela na stadiu rakoviny – od 24 % u velmi časných stadií (stadium I) až po 95 % u pokročilého onemocnění (stadium IV).

Galleriho test je v současné době dostupný v USA a byl doporučen lidem s vyšším rizikem rakoviny, včetně osob starších 50 let.

S 85% přesností dokáže také určit, z jaké části těla nemoc pochází.

Test neodhalí všechny druhy rakoviny a nepředpokládá se, že by mohl nahradit screeningové programy NHS, jako jsou programy pro rakovinu prsu, děložního čípku a střev.

(jb)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here