Mezinárodní tým ekologů zjistil, že kůra mnoha druhů stromů aktivně pohlcuje metan z atmosféry, takže lesy nejsou zdrojem, ale pohlcovačem tohoto skleníkového plynu. Každoročně koruna stromů na Zemi odstraní z ovzduší až 49 milionů tun metanu, uvedla Birminghamská univerzita.
»Dlouhou dobu jsme předpokládali, že hlavní příspěvek stromů k zemskému koloběhu uhlíku spočívá v tom, že pohlcují oxid uhličitý a přeměňují ho na biomasu. Výsledky našich pozorování ukazují, že flóra ovlivňuje klima planety přinejmenším ještě jedním způsobem, který jsme dříve netušili,« uvedl profesor Vincent Gauci z Birminghamské univerzity.
Vědci tento objev učinili při pozorování koloběhu všech klíčových skleníkových plynů v okolí stromů rostoucích v různých klimatických oblastech Země, mimo jiné v rovníkových oblastech Brazílie a Panamy, ale i ve smíšených lesích ve Velké Británii a ve švédské severské tajze.
K získání těchto informací instalovali v lesích sady senzorů, které měřily koncentraci různých plynů v blízkosti korun stromů, kůry, kořenů a dalších jejich částí. Měření, která vědci provedli, ukázala, že ve všech oblastech světa kůra stromů aktivně absorbovala molekuly metanu, v důsledku čehož se jeho koncentrace v okolním ovzduší výrazně snížila.
Metan v tomto případě neabsorbovaly samotné stromy, ale kolonie metanotrofních bakterií, které žijí na povrchu kůry, získávají metan ze vzduchu, oxidují ho a přeměňují na biomasu a oxid uhličitý, který ovlivňuje klima třikrát až desetkrát slaběji než původní uhlovodík. Metan byl kůrou tropických stromů absorbován obzvláště rychle, což odborníci přičítají zrychlenému metabolismu mikrobů v teplém a vlhkém klimatu Brazílie a Panamy.
Vědci odhadují, že kůra všech stromů na Zemi dohromady absorbuje 25 až 49 milionů tun metanu, což zvyšuje užitečný příspěvek vegetace k boji proti globálnímu oteplování asi o 10 %. To by se mělo brát v úvahu při odhadu, jak se bude klima na Zemi v příštích desetiletích měnit, a také při přípravě opatření, která by využila výsadby k urychlení odstraňování skleníkových plynů z atmosféry, uzavřeli vědci.
(cik)