Měsíční mládě tapíra čabrakového dostalo jméno Coffee

Ve zlínské zoologické zahradě se narodilo koncem loňského roku mládě tapíra čabrakového. Sameček dostal od chovatelů jméno Coffee a díky starostlivé péči matky Nadiry skvěle prospívá. 29. ledna oslavil měsíc od svého narození. Ve volné přírodě tapíři čabrakoví patří mezi ohrožená zvířata. »Každé narozené mládě je proto významnou událostí,« řekla hlavní zooložka Markéta Horská.

Návštěvníci Coffeeho i jeho matku Nadiru mohou vidět každý den v bývalém pavilonu slonů, protože ubikace tapírů v asijské oblasti prochází rekonstrukcí. Pavilon slonů tak poskytnul tapírům náhradní domov.

Chov tapírů čabrakových má ve zlínské zoo dlouhou tradici. Poprvé je návštěvníci mohli obdivovat v roce 1978, o tři roky později se zde tapířímu páru dokonce narodilo i mládě. Chov tapírů čabrakových byl však po šesti letech ukončen. Zpět se vrátili až téměř po 30 letech v roce 2013, kdy byla v asijské oblasti zoo otevřena expozice pojmenovaná Hala-Bala. »Získat pro zlínskou zoo tato vzácná zvířata bylo velmi obtížné. Představovalo to dva roky usilovné práce a jednání. Navíc sestavit harmonický pár může být poměrně náročná záležitost. Jsme proto opravdu rádi, že v našem případě se to povedlo a že nyní slavíme narození již čtvrtého mláděte,« zdůraznila Horská.

Tapír čabrakový je největším druhem tapíra, dospělí jedinci mohou vážit až 300 kg. Jeho domovinou jsou subtropické a tropické pralesy jihovýchodní Asie. Tapíři čabrakový se vždy vyskytují v blízkosti vodních toků a umí i výborně plavat. Skvěle se také potápí, dokáže chodit po dně řeky jako třeba hroši. Výrazné černobílé zbarvení srsti může leckomu připadat nápadné, ale v pralesním prostředí dokonale rozbíjí siluetu těla a skvěle tapíra maskuje. Tapíři jsou vegetariáni, živí se pouze rostlinnou potravou. Mládě přichází na svět po třináctiměsíční březosti, při narození váží kolem 10 kg. »První měsíce svého života se živí mateřským mlékem, zkouší však i potravu dospělých. Coffee tak už nyní ochutnává vitamínové granule, jablka, mrkev nebo rajčata. Je vitální, zdravý, váží už 20 kg,« popsala chovatelka Marcela Čechová. Mládě s matkou zůstává 8 měsíců, pohlavně dospívá ve věku tří až čtyř let.

Ve volné přírodě tapíři čabrakoví patří mezi ohrožená zvířata. Každé narozené mládě je proto významnou událostí. Odhaduje se, že v současnosti zbývá posledních 5 000 jedinců přežívajících v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře. Na vině je především těžba exotického dřeva a přeměna deštného pralesa na zemědělskou půdu, např. na plantáže palmy olejné.

V Evropě chová tapíry čabrakové 21 zoologických zahrad, populace čítá 45 jedinců. »Za uplynulých 12 měsíců se však podařila odchovat pouze 3 mláďata, zlínský Coffee je v pořadí čtvrtý. Skutečně se tak jedná o významný chovatelský úspěch,« upřesnila hlavní zooložka.

Matkou mláděte je dvanáctiletá samice Nadira. Do Zlína přicestovala v červenci 2013 ze Zoo Edinburg. Devítiletý otec Baru pochází z Lipska, ve zlínské zoo žije od března 2014. »V současné době se o něj starají kolegové ve francouzské Zoo Lyon. Zpět do Zlína se vrátí po dokončení rekonstrukce ubikace tapírů,« dodala Horská. Nadira své první mládě, samičku, porodila v roce 2016. Následoval sameček v roce 2018 a poté samička v roce 2019. Všechna tři mláďat již zlínskou zoo opustila a svůj nový domov našla v evropských zoo.

(mac)

FOTO – Facebook/ZOO a zámek Zlín – Lešná, zoozlin.eu

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Po cestách v USA jsme si dávali Coffee (Senior) – McDonald’s a “soutěžili” kde bude nejlevnější-bylo i pod 2 doláče 🙂 !

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy