Home Pel mel Věda a příroda Moderní výroba mandarinek orah zvyšuje životní úroveň zemědělců

Moderní výroba mandarinek orah zvyšuje životní úroveň zemědělců

Zemědělci sklízejí pomeranče mandarinky orah ve městě Ning-wu ve městě Nan-ning v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang, 23. března 2020. FOTO - Xinhua/Zhou Hua

Ku čchiou-fang, 45letý pracovník balírny, který pracuje pro společnost Guangxi Qifeng Juzhou Fruit Industry Co., Ltd. v okrese Wu-ming ve městě Nan-ning v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang, pečlivě ukládá mandarinky orah do krabice, aby se ujistil, že je lze bez problémů vyvézt.

Mandarinky, které balil, byly pečlivě vybrány, aby byly všechny baculaté a měly světlou slupku. »Aby si ovoce zachovalo vysokou kvalitu, nesmí se během balení a přepravy poškodit,« řekl Ku, když vysvětloval požadavky na svou práci, a zároveň dodal, že tato várka mandarinek, celkem asi 14 tun, bude odeslána do Vietnamu.

Mandarinka orah je citrusový plod s tlustou slupkou, který pochází z Izraele a který je v okrese Wu-ming vysazován od roku 2012. Díky jedinečnému subtropickému monzunovému podnebí a půdním podmínkám je sladkost mandarinky Wu-ming orah o něco silnější než kyselost, což dokonale odpovídá požadavkům spotřebitelů a přináší výraznou tržní výhodu.

Plocha výsadby mandarinek orah v Kuang-si dosáhla v roce 2022 více než 123 000 hektarů s roční sklizní 4,7 milionu tun. Podle místních zemědělských úřadů dosáhla produkce mandarinky orah v okrese Wu-ming v roce 2022 více než 1,5 milionu tun, přičemž hodnota produkce přesáhla 10 miliard jüanů (přibližně 1,4 miliardy amerických dolarů).

V posledních několika letech, s budováním a rozvojem zóny volného obchodu mezi Čínou a zeměmi ASEAN a neustálým zlepšováním kvality ovoce, si mandarinky orah získaly oblibu na zámořských trzích.

»Vyvážíme především do zemí ASEAN, včetně Vietnamu, Thajska a Singapuru. Od ledna do února letošního roku jsme vyvezli 850 tun mandarinek, což je o 10 % více než v předchozím roce,« uvedl Luo Ceng-kuej, generální ředitel společnosti Guangxi Qifeng Juzhou Fruit Industry Co., Ltd.

Zástupce vedoucího oddělení celního dohledu v Nanningu, hlavním městě regionu, Che Čchiou uvedl, že díky osvědčení o původu v rámci dohody o volném obchodu mohou mandarinky orah využívat bezcelních výhod při vývozu do zemí ASEAN.

V okrese Wu-ming působí 22 podniků zabývajících se vývozem mandarinek orah, což představuje téměř polovinu všech souvisejících subjektů v Kuang-si, uvedl Che a poznamenal, že vývoz tohoto ovoce stále prudce roste díky zlepšování kvality mandarinek orah.

Díky rostoucímu prodeji mandarinek orah na domácím i zahraničním trhu se odvětví mandarinek orah stalo jedním z klíčových odvětví na venkově, které zvyšuje životní úroveň místních zemědělců.

Ve vesnici Sia-lu v okrese Wu-ming se mandarinky orah staly hlavním zdrojem příjmů vesničanů. Podle Wej Tien-jü-na, zástupce stranického šéfa vesnice, činí čistý příjem z výsadby asi 0,07 hektaru mandarinek orah více než 10 000 jüanů.

»Disponibilní příjem na obyvatele ve vesnici dosáhl v roce 2022 přibližně 37 000 jüanů,« uvedl Wej. »Mladí lidé ve vesnici, přitahováni vysokým výdělkem, již nemusí vyhledávat přechodné práce ve městech.«

Podle Ou Jen-chua, zástupce ředitele úřadu pro zemědělství a venkov okresu Wu-ming, je v oblasti 134 třídíren ovoce a 216 výrobních linek na zpracování ovoce, které mohou zpracovat více než 10 000 tun ovoce denně.

Kromě toho je v okrese více než 300 chladicích skladů na čerstvé ovoce, které mohou účinně prodloužit trvanlivost a zvýšit přidanou hodnotu ovocných produktů. »Ovocnářský průmysl zaměstnává více než 10 000 pracovníků a zvyšuje příjmy místních zemědělců o přibližně 240 milionů jüanů ročně,« uvedl Ou.

Na podporu rozvoje zemědělských odvětví okres realizoval projekt modernizace semenářského průmyslu a zároveň podpořil vývoj vyspělých zemědělských zařízení a aplikoval špičkové technologie a inteligentní systémy řízení polních prací ve snaze zlepšit efektivitu výsadby a kvalitu ovoce.

»V regionu jsme zřídili velké datové centrum pro podporu odvětví mandarinek orah. S využitím moderní digitální cloudové technologie jsme vybudovali automatizovaný inteligentní systém řízení polí, včetně inteligentního zavlažování a hnojení,« uvedl Ou.

Zemědělci, zpracovatelé, velkoobchodníci a spotřebitelé se mohou vzájemně kontaktovat prostřednictvím platformy zpracovávající velké objemy dat, čímž je zajištěna bezpečnost ovoce a zaručena jeho vysoká kvalita, dodal Ou.

»Modernizace zemědělství a venkova je důležitou součástí čínské cesty k modernizaci a modernizace zemědělství je založena na vědecko-technickém pokroku a inovacích,« uvedl Siao An-pao, profesor z univerzity v Kuang-si.

»Je nutné urychlit tempo zemědělské industrializace a zvýšit příjmy zemědělců, a tím jim umožnit podílet se na plodech pokroku,« dodal Siao.

(Xinhua)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here