Home Pel mel Věda a příroda Na Aljašce vznikají rychle nová jezera. Ta roztáčejí spirálu oteplování

Na Aljašce vznikají rychle nová jezera. Ta roztáčejí spirálu oteplování

FOTO – ČTK/twistedsifter.com/Boris Radosavljevic

Vlivem tajících ledovců vznikají na Aljašce nová jezera. Ovšem na rozdíl od ostatních nádherných scenérií tohoto amerického státu se k nim turisté pravděpodobně v dohledné době nepohrnou, napsal server Twistedsifter.

Jezera známá jako termokrasová neboli rozmrzající vznikají, když věčně zmrzlá půda, tedy permafrost rozmrzne v důsledku stoupajících teplot, povrch země se propadne a vytvoří se tak propadlina. Nově vzniklou propadlinu nakonec zaplní voda a vytvoří jezero, které se hemží bakteriemi, které tráví odumřelé rostliny a další organické látky dříve zmrzlé půdě a tím vylučují oxid uhličitý a hlavně metan.

Metan je silný skleníkový plyn, takže jezera dále podporují klimatickou krizi, kvůli které vznikla. Na tato nově vznikající jezera se zaměřil projekt amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Arctic Boreal Vulnerability Experiment (ABoVE).

Tento projekt zkoumá vznik termokrasových jezer, aby zjistil, jak mohou ovlivňovat širší životní prostředí. Jedno z nově vzniklých jezer, Big Trail Lake, na svém blogu popsala Katey Walterová Anthonyová, ekoložka projektu ABoVE.

»U jezera Big Trail Lake to vypadá, jako byste úplně poprvé otevřeli dvířka mrazáku a dali všechno jídlo mikrobům, aby ho rozložili. A ti při jeho rozkládání produkují metan,« připodobnila.

Jezero Big Trail Lake je jedním z největších ohnisek emisí metanu v Arktidě.

Permafrost taje po celém světě extrémní rychlostí a v jezeře Big Trail Lake produkují bakterie tak velké množství plynu, že jsou na něm vidět bubliny stoupající k hladině.

Když jezero v zimě zamrzne, bubliny mohou zabránit tvorbě ledu a vytvořit kapsy otevřené vody, které pokračují v uvolňování metanu po celou sezónu. V jiných oblastech vytvářejí metanové bubliny na hladině jezera zamrzlé ledové kopule.

Jak věčně zmrzlá půda taje a bakterie znovu ožívají, vypouštějí skleníkové plyny, které se dostávají do atmosféry, zadržují teplo a přispívají k dalším klimatickým změnám. Navíc metan je při zadržování tepla více než pětadvacetkrát účinnější než oxid uhličitý.

Katey Walterová Anthonyová v kajaku odebírá vzorky plynu z jezera Big Trail Lake.

V Arktidě jsou miliony jezer, ale pouze ta novější uvolňují velké množství metanu. Je to proto, že většina arktických jezer je stará stovky nebo tisíce let. Tato jezera bývala stejná jako jezero Big Trail Lake, ale mikrobi v nich od té doby vyčerpali organické látky z věčně zmrzlé půdy, které by mohli rozkládat, a místo toho vypouštějí metan z modernějších zdrojů uhlíku. To znamená, že starší jezera již nevypouštějí tolik starého metanu.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/twistedsifter.com/Steve Jurvetson a Boris Radosavljevic, NASA/Sofie Batesová a Katie Jepsonová