Home Pel mel Věda a příroda Obrazem: Tchajkonauti Šen-čou-15 dokončili svůj první výstup do kosmu

Obrazem: Tchajkonauti Šen-čou-15 dokončili svůj první výstup do kosmu

Snímek obrazovky pořízený 9. února 2023 v pekingském středisku řízení letového provozu ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Fej Ťün-lunga, jak mává po výstupu z laboratorního modulu kosmické stanice Wen-ťien. FOTO - Xinhua/Liu Fang

Podle Čínské agentury pro pilotované vesmírné lety dokončili v pátek ve 12.16 hodin pekingského času tchajkonauti Šen-čou-15 na palubě čínské vesmírné stanice Tchien-kung svůj první výstup do volného prostoru.

Fej Ťün-lung a Čang Lu společně s Deng Čching-mingem, který pracoval uvnitř vesmírné stanice jako podpora svých kolegů, spolupracovali na splnění všech stanovených úkolů. Fei a Čang se poté bezpečně vrátili do laboratorního modulu Wen-ťien.

Během asi sedm hodin trvající mimostaniční aktivity (EVA) dokončili několik úkolů, včetně instalace výsuvných čerpadel vně laboratorního modulu Meng-ťien.

Jednalo se o první EVA provedené po dokončení čínské vesmírné stanice. Posádka Šen-čou-15 podle plánu v budoucnu uskuteční několik výstupů do volného prostoru, uvedla agentura.

Snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 9. února 2023 ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Čang Lua, jak se po ukončení EVA vrací do laboratorního modulu vesmírné stanice Wen-ťien.

Na snímku obrazovky pořízeném v pekingském středisku řízení letového provozu 9. února 2023 je vidět tchajkonauty Šen-čou-15 Fei Ťün-lunga (vpravo) a Čang Lua, jak se připravují na výstup z laboratorního modulu vesmírné stanice Wen-ťien.

Snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 9. února 2023 ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Fei Ťün-lunga, jak se s vybavením vrací do laboratorního modulu kosmické stanice Wen-ťien.

Snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 9. února 2023 ukazuje tchajkonauty Šen-čou-15 Fei Ťün-lunga (vpravo) a Čang Lua, jak provádějí EVA z laboratorního modulu kosmické stanice Wen-ťien.

Snímek pořízený 9. února 2023 v pekingském středisku řízení letového provozu ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Fej Ťün-lunga, jak se připravuje na výstup z laboratorního modulu kosmické stanice Wen-ťien.

Snímek obrazovky pořízený 9. února 2023 v pekingském středisku řízení letového provozu ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Fej Ťün-lunga, jak provádí výstup z laboratorního modulu vesmírné stanice Wen-ťien.

Snímek pořízený 9. února 2023 v pekingském středisku řízení letového provozu ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Fej Ťün-lunga, jak provádí EVA z laboratorního modulu vesmírné stanice Wen-ťien.

Snímek obrazovky pořízený 9. února 2023 v pekingském středisku řízení letového provozu ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Fej Ťün-lunga, jak se po ukončení EVA vrací do laboratorního modulu vesmírné stanice Wen-ťien.

Snímek obrazovky pořízený 9. února 2023 v pekingském středisku řízení letového provozu ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Čang Lua, jak opouští laboratorní modul vesmírné stanice  Wen-ťien po ukončení EVA.
Snímek pořízený 9. února 2023 v pekingském středisku řízení letového a kosmického provozu ukazuje tchajkonauta Šen-čou-15 Fej Ťün-lunga, jak provádí EVA při výstupu z laboratorního modulu kosmické stanice  Wen-ťien.

(Xinhua)

FOTO – Xinhua/Liu Fang