Home Pel mel Věda a příroda Odvětví čisté energie je novou hnací silou kvalitního rozvoje severní Číny

Odvětví čisté energie je novou hnací silou kvalitního rozvoje severní Číny

Zaměstnanci pracují u výrobní linky lopatek větrných turbín v energetické společnosti v Ulanqabu v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, 9. února 2023. FOTO - Xinhua/Lian Zhen

Před továrnou výrobce generátorů poháněných větrem v Hohotu v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko se pomalu pohybuje nákladní auto naložené součástkami turbín.

V továrně dělníci krouží kolem větrných turbín a klíči upevňují šrouby.

Závod provozuje společnost Inner Mongolia Dongfang wind power and new energy company. Většinou montuje základní motory větrných turbín a podle Čou Š‘-chuej, výrobního manažera projektu společnosti v Hohhotu, hlavním městě Vnitřního Mongolska, je v provozu již více než sedm měsíců.

Společnost je mikrokosmem mnoha výrobců nových energetických zařízení, kteří se na severu Číny stále více prosazují. V roce 2022 se ve Vnitřním Mongolsku usadilo několik předních podniků v tomto oboru a investice spojené s výrobou nových energetických zařízení v regionu dosáhly 62 miliard jüanů (asi 9,02 miliardy amerických dolarů).

V posledních letech byla řada projektů výroby nových energetických zařízení zahájena také v severozápadní čínské provincii Kan-su.

Podle odborníků je jedním z hlavních důvodů, proč se výrobci zařízení pro nové zdroje energie chtějí usadit v severní Číně skutečnost, že se v této oblasti urychluje výstavba velkých větrných elektráren a fotovoltaických elektráren, a zároveň zde stále roste poptávka po zařízeních pro nové zdroje energie.

Počínaje rokem 2021 zahájila Čína výstavbu první várky velkých větrných a fotovoltaických základen v regionech na úrovni provincií, jako je Vnitřní Mongolsko, Kan-su, Čching-chaj a Ning-sia, převážně v pouštních oblastech, a to o celkové kapacitě téměř 100 milionů kilowattů.

Na větrných farmách v Ulanqabu a Xilingolu ve Vnitřním Mongolsku se na horách točí soustavy bílých větrných turbín, zatímco na fotovoltaických základnách v Čching-chaji a Sin-ťiangu září na slunci modré fotovoltaické panely.

Zároveň v těchto místech vyrostla řada moderních výrobních závodů na nová energetická zařízení. »Když jsou výrobci zařízení blízko koncového trhu, je doprava a údržba zařízení pohodlnější,« řekl Čou Š‘-chuej.

Čína klade stále větší důraz na růst odvětví výroby nových energetických zařízení a snaží se rozvíjet novou energetiku tak, aby se z pouhé výroby a prodeje elektřiny stal celý průmyslový řetězec.

Se zlepšující se lokalizací klíčových komponentů nových energetických zařízení získala Čína rovněž výhodu i z hlediska mezinárodní konkurence.

Podle Národní správy pro energetiku byl sektor obnovitelných zdrojů v Číně i nadále celosvětově světovým lídrem, neboť v loňském roce představovaly fotovoltaické moduly, větrné turbíny, pohonné jednotky a další klíčové komponenty vyrobené v Číně 70 % celosvětového trhu.

V roce 2022 se výroba energie z obnovitelných zdrojů v Číně rovnala snížení domácích emisí oxidu uhličitého o 2,26 miliardy tun, uvedla administrativa.

Podle Vnitřního Mongolska se v období 14. pětiletého plánu (2021-2025) očekává, že hodnota produkce jeho průmyslu výroby nových energetických zařízení dosáhne více než 100 miliard jüanů, přičemž zařízení na výrobu větrné energie a jejich součásti dosáhnou roční výrobní kapacity přes 8 milionů kilowattů.

Rovněž další severní provincie a regiony, jako jsou Kan-su a Ning-sia, aktivně plánují další rozvoj výroby nových energetických zařízení.

»V návaznosti na požadavek kvalitního rozvoje se zaměřujeme na sektor nové energetiky a usilujeme o to, abychom prostřednictvím tohoto sektoru podpořili rychlý růst výroby těchto zařízení,« uvedl Čchen Čeng, zástupce ředitele úřadu pro energetiku ve Vnitřním Mongolsku.

(Xinhua)