Home Pel mel Věda a příroda Počet nehod způsobených chybami umělé inteligence by se mohl v roce 2023...

Počet nehod způsobených chybami umělé inteligence by se mohl v roce 2023 zdvojnásobit

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Počet incidentů způsobených chybami umělé inteligence (AI) by se mohl v roce 2023 oproti loňsku více než zdvojnásobit. Informoval o tom v pondělí časopis Newsweek s odvoláním na údaje z projektu AI Incident Database.

»Očekáváme, že v roce 2023 se počet takových incidentů způsobených umělou inteligencí více než zdvojnásobí,« uvedl zakladatel projektu Sean McGregor. Projekt odhaduje, že jen v prvních třech měsících roku 2023 došlo ke 45 incidentům způsobeným chybami umělé inteligence, zatímco za celý loňský rok to bylo 90 takových incidentů.

Jak časopis uvádí, takovými incidenty se rozumí nehody bezpilotních elektrických vozidel nebo šíření nežádoucích informací chatboty poháněnými umělou inteligencí.

Již dříve americký podnikatel Elon Musk prohlásil, že vývoj umělé inteligence může ohrozit zničení lidstva. Podle Muska by se umělá inteligence mohla ukázat jako nebezpečnější než špatně vymodelovaná či sestavená letadla nebo špatně sestavená auta v tom smyslu, že »má potenciál zničit civilizaci«. Musk se také domnívá, že technologický pokrok by mohl vést k tomu, že umělá inteligence bude rozhodovat za člověka, který ji nebude moci vypnout.

(cik, TASS)