Home Pel mel Věda a příroda Podvodní sopečná erupce poblíž Iwo Jimy vytvořila nový ostrov

Podvodní sopečná erupce poblíž Iwo Jimy vytvořila nový ostrov

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Podmořská sopečná erupce poblíž Iwo Jimy v Tichém oceánu asi 1,2 tisíce kilometrů od Tokia vedla ke vzniku nového ostrova kulatého tvaru o průměru asi 100 metrů. Informovali o tom odborníci z Ústavu pro výzkum zemětřesení při Tokijské univerzitě.

Vulkanická aktivita byla ze vzduchu zaznamenána 30. října. Videozáznamy a fotografie ukazují četné freatické exploze, které vznikají, když se horké magma dostane do přímého kontaktu s vodou. Z vody vyrazily kamenné bloky o velikosti několika metrů a dosáhly výšky více než 50 metrů.

Vědci se domnívají, že kameny vyvržené na povrch vytvořily nový ostrov. Jádro sopky není na povrchu vidět a okolní vodní plocha je pokryta pemzou.

Podvodní erupce v této oblasti byly zaznamenány již dříve. V létě roku 2022 zde tedy poprvé po dlouhé době došlo k sopečné erupci, při níž na povrch vystoupila nejen pára a bahno, ale také zmrzlé magma. Kvůli sopečné činnosti o rok dříve stoupla hladina ostrova Iwo Jima, kde se odehrála jedna z nejzuřivějších bitev na tichomořské válečné scéně druhé světové války mezi Japonskem a Spojenými státy. V důsledku toho se na povrch dostaly trupy japonských lodí potopených kvůli stavbě přístavu.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here