Posádka Šen-čou-16 dokončila svůj první výstup do volného prostoru

Členové posádky čínské vesmírné stanice Šen-čou-16 na oběžné dráze dokončili ve čtvrtek ve 21.40 pekingského času svůj první výstup do volného prostoru, uvedla Čínská agentura pro pilotované lety.

Ťing Chaj-pcheng, Ču Jang-ču a Kuej Chaj-čchao spolupracovali na splnění všech stanovených úkolů s pomocí robotické paže vesmírné stanice. Ťing a Ču se mezitím bezpečně vrátili do laboratorního modulu Wen-tchien.

Během zhruba osmihodinové výpravy dokončili několik úkolů, včetně instalace a vynesení nosného rámu pro panoramatickou kameru vně hlavního modulu Tchien-che a uvolnění a vynesení dvou panoramatických kamer vně laboratorního modulu Meng-tchien.

Pro Ťinga, který je na svém čtvrtém letu do vesmíru, to bylo poprvé, co se vydal do vesmíru. Ču se stal prvním čínským letovým inženýrem, který se zúčastnil výstupů do vesmíru.

Posádka Šen-čou-16 podle plánu v budoucnu provede velké množství vesmírných vědeckých experimentů a dokončí několik úkolů venkovní instalace aplikačních břemen.

Snímek pořízený 20. července 2023 v Pekingském středisku řízení letového provozu ukazuje astronauta Ťing Chaj-pchenga, který v rámci mise Šen-čou-16 provádí aktivity vně stanice.

Tento snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 20. července 2023 ukazuje astronauta Šen-čou-16 Ťing Chaj-pchenga, jak po výstupu do vesmíru mává.

Snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 20. července 2023 ukazuje astronauty Šen-čou-16 Ťinga Chaj-pchenga (vlevo) a Ču Jang-čua, jak se připravují na výstup z laboratorního modulu Wen-ťien.

Snímek pořízený 20. července 2023 v Pekingském středisku řízení letového provozu ukazuje astronauty Šen-čou-16 Ťing Chaj-pchenga (nahoře) a Ču Jang-čua při provádění mimostaničních aktivit.

Snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 20. července 2023 ukazuje astronauta Šen-čou-16 Ču Jang-čua, jak mává po výstupu z laboratorního modulu Wen-ťien.

Na snímku z obrazovky pořízeném 20. července 2023 v pekingském středisku řízení letového provozu je vidět, jak astronaut Šen-čou-16 Kuej Chaj-čchao po absolvování výstupu do volného prostoru zvedá palec svým kolegům z posádky Ťing Chaj-pchengovi a Ču Jang-čouovi.

Snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 20. července 2023 ukazuje astronauta Šen-čou-16 Ťinga Chaj-pchenga, jak mává po výstupu z laboratorního modulu Wen-ťien.

Snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 20. července 2023 ukazuje astronauta Šen-čou-16 Ťinga Chaj-pchenga při provádění mimostaničních aktivit.

Snímek obrazovky pořízený v pekingském středisku řízení letového provozu 20. července 2023 ukazuje astronauty Šen-čou-16 Ťinga Chaj-pchenga (vpravo) a Ču Jang-čua, jak se po dokončení mimostaničních aktivit vracejí do laboratorního modulu Wen-ťien.

(Xinhua)

FOTO – Xinhua/Guo Zhongzheng

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy