Ilustrační FOTO - pixabay

Potkani mají vrozený smysl pro rytmus, což je schopnost, která dříve byla přisuzovaná pouze lidem. Zjistili to vědci z Tokijské univerzity v Japonsku, když pouštěli hudbu od Wolfganga Amadea Mozarta a tito hlodavci začali instinktivně pohupovat hlavou v jejím rytmu. Studii zveřejnil časopis Science Advances.

Japonští vědci potkany vybavili monitorovacím zařízením, které dokázalo rozeznat i ty nejmenší pohyby hlavy. Poté jim pouštěli Mozartovu klavírní sonátu ve čtyřech různých tempech a zpozorovali, že zvířata se začala pohybovat v jejím rytmu.

»Potkani vykazovali vrozenou – to znamená dosaženou bez jakéhokoli tréninku nebo předchozího vystavení hudbě – synchronizaci s rytmem,« řekl vědec Hirokazu Takahaši. »Hudba na mozek působí silnou přitažlivostí a má hluboký vliv na emoce a poznávání,« dodal.

Studie se zúčastnilo deset krys a 20 lidí. Vědci jim přehráli minutové úryvky z Mozartovy Sonáty pro dva klavíry v D dur ve čtyřech rychlostech, a to v 75 procentech, 100 procentech, 200 procentech a 400 procentech původní rychlosti. Domnívali se, že hlodavci budou dávat přednost rychlejší hudbě, protože jejich těla, včetně srdečního tepu, pracují v rychlejším rytmu.

Výsledky však ukázaly, že potkani i lidé se svými pohyby nejlépe trefovali do rytmu, když tempo skladby dosahovalo 120 až 140 úderů za minutu. (Reprodukované Mozartovy skladby v původním rytmu měly 132 úderů za minutu.) Tým také zjistil, že hlodavci i lidé pohupují hlavou velmi podobně a tempo tohoto pohybu se snižuje, čím více se hudba zrychluje.

Vědci potkanům přehráli také skladby od Lady Gaga, Michaela Jacksona či skupiny Queen, z reakcí potkanů na popové písně však nečinili žádné závěry.

Přestože se již dříve objevili případy, kdy zvířata »tančila« na hudbu – na sociálních sítích koluje mnoho příkladů – japonská studie byla jedním z prvních vědeckých výzkumů tohoto jevu. Její autoři tvrdí, že objev poskytuje vhled do fungování zvířecí mysli a původu hudby i tance.

Tým nyní plánuje prozkoumat, jak s mozkem souvisejí další vlastnosti, jako je smysl pro melodii či harmonii. »Také mě jako inženýra zajímá využití hudby pro šťastný život,« dodal Takahaši.

(mac, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here